Forum www.owczarek-niemiecki.ipnet.pl Strona Główna www.owczarek-niemiecki.ipnet.pl
Forum ON
 
 FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

O nerwowości owczarków z linii użytkowych

 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum www.owczarek-niemiecki.ipnet.pl Strona Główna -> Artykuły, książki etc.
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Olo



Dołączył: 02 Lis 2008
Posty: 44
Skąd: Złocieniec

PostWysłany: Nie Sty 23, 2011 6:13 pm    Temat postu: O nerwowości owczarków z linii użytkowych Odpowiedz z cytatem

Chciałbym podzielić się kilkoma informacjami, które dotyczą psychiki owczarków z linii użytkowych. Jest to zatem przyczynek do lepszego poznania tych psów, tym bardziej że informacje o tych liniach nie są powszechnie dostępne.

1. Słabe nerwy
Chodzi tu o popularne w Niemczech określenie "nervlich angekrazt", często używane w odniesieniu do owczarków użytkowych. Oznacza to przede wszystkim brak pewności siebie oraz bojaźliwość rozumianą jako cechę psa, który wszędzie widzi zagrożenie. Podczas nieobecności właściciela staje się on agresywny, bo czuje się zagrożony.

Niektórzy sportowcy chętnie pracują z takim psami, ponieważ popęd plus słabe nerwy daje większy popęd.

2. Genetyczny rodowód
Są dzisiaj linie użytkowe, gdzie słabe nerwy pojawiają się częściej. Np. linia Mink v. Haus Wittfeld i jego "najlepsi" synowie Lewis Malatesta, Crok Erlenbusch, Erko aus der Glockenbergsschäferei, Jago v.d. Lindenhalle.

Niektórzy hodowcy unikają domieszki linii Minka Haus Wittfeld jak ognia, dzięki czemu są użytki bez problemów z psychiką - choć nie jest to bezwzględna reguła.

3. RSV 2000
Klub ten zrzesza chyba przede wszystkim właścicieli/hodowców populacji użytkowej. W matrycach, czyli ujednoliconych formularzach, dla przeglądów i licencji hodowlanych, obok opisu eksterieru znajduje się równorzędna tabela z opisem cech mentalnych, co pozwala ocenić psychikę każdego psa.


Ciekaw jestem Waszych opinii na temat różnic między obiema populacjami w rasie.
_________________
Rafał
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
dorplant



Dołączył: 04 Lut 2008
Posty: 212
Skąd: Łódż

PostWysłany: Pon Sty 24, 2011 4:43 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Poprosze o zródło informacji na temat psow z linii uzytkowej , bo moje spostrzezenia sa zgola inne Wink
_________________
http://www.dorplant.pl
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Odwiedź stronę autora
Basia i V



Dołączył: 07 Sty 2008
Posty: 367
Skąd: Krakow

PostWysłany: Pon Sty 24, 2011 6:30 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

A ja myślałam, że ta niestabilność psychiczna cechuje przede wszystkim linie eksterierowe Shocked . A tu takie dziwo!
Do tej pory zawsze mi tłumaczono, że pies do sportu/pracy slużbowej musi mieć mocną i stabilną psychikę, czyżby jakieś nowe podejście?
_________________
Barbara Pawlik
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Numer GG
Pat



Dołączył: 07 Lut 2008
Posty: 423
Skąd: Wrocław

PostWysłany: Wto Sty 25, 2011 7:37 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

dorplant napisał:
Poprosze o zródło informacji na temat psow z linii uzytkowej , bo moje spostrzezenia sa zgola inne Wink


tez mnie to zrodlo bardzo interesuje.
_________________
Patricia Einfalt
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Odwiedź stronę autora
Marcin P



Dołączył: 10 Paź 2010
Posty: 26
Skąd: Zduńska Wola

PostWysłany: Wto Sty 25, 2011 2:46 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Z wiedzy którą posiadam wiem jedynie (ale nie są to moje spostrzeżenia) iż w grupie potomstwa Lewisa Malatesta pojawiały się słabsze bądź bardziej nerwowe osobniki. Co do drugiego syna Minka Haus Wittfeld czyli Croka Erlenbusch sytuacja była odmienna gdyż dawał bardzo mocne psychicznie psy nawet ze skłonnością do dominacji. Linia Croka Erlenbusch jest ceniona wśród osób zajmujących się psami do służb mundurowych przede wszystkim za twardość psychiki.
_________________
Marcin Pisarek
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Odwiedź stronę autora
Olo



Dołączył: 02 Lis 2008
Posty: 44
Skąd: Złocieniec

PostWysłany: Wto Sty 25, 2011 3:58 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Cytat:
Poprosze o zródło informacji na temat psow z linii uzytkowej , bo moje spostrzezenia sa zgola inne


Mam podać imię i nazwisko???

Nie wydaje mi się, żeby to coś dało,
tym bardziej że i tak tego nie zrobię.

Ale chętnie poczytam o Twoich spostrzeżeniach Very Happy
_________________
Rafał
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
Kenzo



Dołączył: 19 Cze 2008
Posty: 152
Skąd: Warszawa

PostWysłany: Wto Sty 25, 2011 4:28 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

To bardzo ciekawe i zastanawiające co napisał Olo . Czyżbyśmy musieli się zastanowić jak to jest tak naprawdę z tą psychiką użytków
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
dorplant



Dołączył: 04 Lut 2008
Posty: 212
Skąd: Łódż

PostWysłany: Wto Sty 25, 2011 5:01 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Olo napisał:
Cytat:
Poprosze o zródło informacji na temat psow z linii uzytkowej , bo moje spostrzezenia sa zgola inne


Mam podać imię i nazwisko???

Nie wydaje mi się, żeby to coś dało,
tym bardziej że i tak tego nie zrobię.

Ale chętnie poczytam o Twoich spostrzeżeniach Very Happy


dziwne Shocked ,
jest to dzial artykuly ,ksiazki etc.... a takie autorow maja, wiec nie rozumiem czemu ktos nie chce takowego podac.
_________________
http://www.dorplant.pl
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Odwiedź stronę autora
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum www.owczarek-niemiecki.ipnet.pl Strona Główna -> Artykuły, książki etc. Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group