Forum www.owczarek-niemiecki.ipnet.pl Strona Główna www.owczarek-niemiecki.ipnet.pl
Forum ON
 
 FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

Komunikat KON-u - prześwietlenia SV
Idź do strony Poprzedni  1, 2, 3, 4  Następny
 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum www.owczarek-niemiecki.ipnet.pl Strona Główna -> Hodowla
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Demarko



Dołączył: 18 Gru 2009
Posty: 286
Skąd: Warszawa

PostWysłany: Wto Paź 16, 2012 2:11 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Grandziocha , mówiąc o Rtg Lokci , masz na myśli wystawę hodowlaną , na której sędziowie przy ustalaniu lokat , powinni brać te wyniki pod uwagę ?!!!
_________________
Marek Dmochowski
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Odwiedź stronę autora
Grandziocha



Dołączył: 08 Sty 2008
Posty: 885
Skąd: Łódż

PostWysłany: Wto Paź 16, 2012 3:28 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Mam na myśli wszystkie Krajowe Wystawy Owczarków Niemieckich,,"klubówkę i "międzynarodówki"
_________________
www.zhetmanskiejsfory.strefa.pl
zhetmanskiejsfory@gmail.com
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Odwiedź stronę autora
Demarko



Dołączył: 18 Gru 2009
Posty: 286
Skąd: Warszawa

PostWysłany: Sro Paź 17, 2012 10:41 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Jak wiemy pieniądze żądzą światem i kynologią niestety też , więc to co piszesz Halinko jest nierealne do zrealizowania . Co innego wystawa hodowlana ,na której kpl. prześwietleń powinien być obowiązkowo brany pod uwagę podczas oceny w ringu , bez oglądania się na Z.G.
_________________
Marek Dmochowski
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Odwiedź stronę autora
Grandziocha



Dołączył: 08 Sty 2008
Posty: 885
Skąd: Łódż

PostWysłany: Sro Paź 17, 2012 7:08 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Mógłbyś coś ,..tak,... jakoś jaśniej,bo nie jarzę. Dziś byłam dwukrotnie na treningu, znowu przygotowuje 5 psów do egzaminu na IPO a egzamin tuż,tuż.Jestem ciut zmęczona. Co nie jest realne!?.Sprawdzenie ,na wystawie - obojętnie jakiej, czy pies ma rtg!?
_________________
www.zhetmanskiejsfory.strefa.pl
zhetmanskiejsfory@gmail.com
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Odwiedź stronę autora
setka



Dołączył: 12 Kwi 2009
Posty: 689
Skąd: Warszawa

PostWysłany: Czw Paź 18, 2012 9:55 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Wstawiam, list , który został przesłany przez Pp.Pikulskich , właścicieli psa Yappo vom Frankengold, z prośbą o zamieszczenie na forum ( sami nie mogą tego zrobić , bo jeszcze nie są zalogowani ). Jest to tez oficjalne zapytanie do KON-u


Dnia 17-10-2012 o godz. 7:16 Andrzej Pikulski napisał(a):


"Jakim prawem Prezes i Klub szykanują psa który wedle ich
przepisów, które tak promują, posiada wszystko, Polską
Licencję hodowlaną ! Jak możliwe jest ze tak wybitny sedzia i znawca rasy i
pogłowia w Polsce jakim powinien byc P.Federak pozwala na takie "wypadki
"przy pracy jak uzyskanie Polskiej Licencji przez psa dla klubu na dzien
dzisiejszy "nieprawidłowego "bo z dysplazja ED.???jaki jest powód
ze nagle to zostało wyciągniete,???

Zpoważaniem
Dorota Pikulska "
_________________
Agata Niemyska
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
besia



Dołączył: 22 Wrz 2012
Posty: 12

PostWysłany: Wto Paź 23, 2012 2:37 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

mam wrazenie ze cala ta 'walka' z tym by w KONie dzialo sie dobrze to jak przyslowiowa walka z wiatrakami

wiec ja zaczne z drugiej strony (choc przyznaje wydaje sie to trudniejsze)....trza uswiadamiac przyszlych nabywcow ON lub Don by skrupulatnie weryfikowali pochodzenie swoich przyszlych burkow i juz
_________________
Anna Wyleżałek
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
besia



Dołączył: 22 Wrz 2012
Posty: 12

PostWysłany: Wto Paź 23, 2012 2:39 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

...no i moze wtedy rynek sam zweryfikuje postepowanie Konu.....wymusi na nim regulaminowe postepowanie itd
_________________
Anna Wyleżałek
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
Basia i V



Dołączył: 07 Sty 2008
Posty: 367
Skąd: Krakow

PostWysłany: Wto Paź 23, 2012 6:04 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

besia napisał:
...no i moze wtedy rynek sam zweryfikuje postepowanie Konu.....wymusi na nim regulaminowe postepowanie itd


Jeśli rynek niczego do tej pory nie zweryfikował, to nie ma co liczyć na to, że zweryfikuje w przyszłości.
Na nabywców szczeniąt też bym nie liczyła. Ludzie, którzy kupują pierwszego w życiu psa nie bardzo się orientują w takich niuansach, jak FCI czy F.C.I., co to jest KON czy SV też nie wiedzą. Można powiedzieć, że jeśli chcą mieć w ręce metrykę, to już dużo.
No i myślę, że zbyt dużo hodowców popiera aktualną działalność KON, aby władze klubu miały motywację do wprowadzenia zmian.
_________________
Barbara Pawlik
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Numer GG
besia



Dołączył: 22 Wrz 2012
Posty: 12

PostWysłany: Czw Paź 25, 2012 7:47 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

porazka....z calych sil i wszelkimi argumentami przekonywalam znajomych by zakupili psa z rodowodem a co wiecej by byl z "dobrej" hodowli, a oni jednak i tak zrobili po swojemu, czyli nie wiadomo skad i nie wiadomo co szkoda
no nic zobaczymy co bedzie dalej
_________________
Anna Wyleżałek
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
Pat



Dołączył: 07 Lut 2008
Posty: 423
Skąd: Wrocław

PostWysłany: Pią Paź 26, 2012 5:36 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

besia napisał:
porazka....z calych sil i wszelkimi argumentami przekonywalam znajomych by zakupili psa z rodowodem a co wiecej by byl z "dobrej" hodowli, a oni jednak i tak zrobili po swojemu, czyli nie wiadomo skad i nie wiadomo co szkoda
no nic zobaczymy co bedzie dalej



Ale to nic nie ma wspólnego z KON-em, ZKwP oraz rożnymi przepisami dot. zdrowego onka. Jak długo będą osoby, którzy produkują psy z powodu kasy a kupującym jest rodowód, zdrowie oraz pochodzenie psa obojętne, to będzie tak się działo. Tu by tylko inne przepisy pomogły, które wspierają hodowanie zwierząt oraz nakładają kary nad producentem oraz kupującego.
_________________
Patricia Einfalt
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Odwiedź stronę autora
Demarko



Dołączył: 18 Gru 2009
Posty: 286
Skąd: Warszawa

PostWysłany: Pią Paź 26, 2012 8:44 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

A o czym wy tutaj piszecie ?
_________________
Marek Dmochowski
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Odwiedź stronę autora
setka



Dołączył: 12 Kwi 2009
Posty: 689
Skąd: Warszawa

PostWysłany: Pon Lis 12, 2012 2:18 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Sprawa Komunikatu KON-u cd....

- artykuł na stronie Jacentusa

http://www.jacentus.com/jacentus_serwis/f_artykuly/2012_05.htm


Forum / artykuły


Komunikat KON-u czyli kilka zdań bardzo pomocnych w wydaniu oczekiwanej uchwały

Po ukazaniu się na serwisie Jacentus dwóch relacji z Klubowej Wystawy Owczarków Niemieckich Krasnymstawie nagle na stronie klubu ukazał się komunikat KON-u jakoby po przesłaniu wyników z tej wystawy do SV klub otrzymał zastrzeżenie, że 2 owczarki mają zakaz hodowli w Niemczech. Ponadto poinformowano wszystkich że Zarząd Klubu na najbliższym posiedzeniu podejmie uchwałę w zakresie lokat, ocen, tytułów uzyskanych przez w/w psy na wystawach organizowanych przez Klub Owczarka Niemieckiego.

Od początku wydawało mi się dziwne, dlaczego SV mając wyniki z tej wystawy nie publikuje ich w co tygodniowych SID-ach?! Ponadto bardzo mnie dziwiło, że SV "ma" zastrzeżenia tylko odnośnie tych dwóch egzemplarzy a nie ma zastrzeżeń co do praktycznie wszystkich pozostałych owczarków wystawianych na tej wystawie z których 99% MA ZAKAZ HODOWLI W NIEMCZECH. Kolejna sprawa zastrzeżeń dotyczy np. ocen doskonałych przyznanych w klasach młodzieży i juniorów których nie przyznaje się w SV w tych kategoriach wiekowych. Kolejna sprawa zastrzeżeń mogła dotyczyć owczarków nawet z tytułami VA które nie tylko że nie posiadają niemieckich prześwietleń ale nie posiadają nawet kompletu polskich prześwietleń o licencjach nie wspominając.

W związku z zamieszczeniem komunikatu zadaję pytanie osobie odpowiedzialnej za powyższy komunikat, bądź władzom klubu: kto i kiedy poinformował oraz otrzymał odpowiedź od SV skoro takich wyników SV nie posiada a nawet nie zostały im wysłane?!

Z mojej wiedzy w tym temacie, SV nie zostało poinformowane o wynikach wystawy, co jest równoznaczne z brakiem jakichkolwiek komentarzy z ich strony na temat czegoś o czym nie mieli bladego pojęcia.

Na poparcie wiarygodności o braku wiedzy SV o wynikach wystawy Klubowej w Krasnymstawie, pozwolę sobie przedstawić moją korespondencję mailową z SV zarówno w języku niemieckim z przedstawicielem SV jak i osobą z SV władającą językiem polskim.

----- Original Message -----
From: jacentow
To: info@schaeferhunde.de
Sent: Wednesday, October 17, 2012 3:28 PM
Subject: SV FRAGE SHZ

Guten Tag

Im SID-Verzeichniss vom 15.10.2012 sind die Ergebnisse der CLUBSCHAU-/Austellung in der Slowakei bekannt gegeben worden. SHZ-SLOVAKIA REPUBLIC
Diesbezueglich habe ich einige Fragen:
- hat der SV die Ergebnisse der polnischen SHZ-POLEN?
- werden diese im SID-Verzeichniss bekannt gegeben?
Bitte sehr um antwort.
Danke
Jacek

W dniu 18.10.2012 otrzymałem odpowiedź od Cindy Brandl - osoby która zajmuje się SID-ami w SV:

----- Original Message -----
From: SV-HG, Brandl Cindy
To: 'jacentow'
Sent: Thursday, October 18, 2012 7:18 AM
Subject: AW: SV FRAGE SHZ

Es werden immer die Ergebnisse der BSZ aus anderen Ländern veröffentlicht, wenn uns diese gemeldet werden.
Grundsätzlich liegen uns hier jedoch keine Ergebnisse von anderen Veranstaltungen vor, wenn kein SV-Richter gerichtet hat.
Was benötigen Sie denn genau.
Mit freundlichen Grüßen
Ihr SID-Team
Cindy Brandl

Po otrzymaniu tej odpowiedzi ponownie wysyłam maila w dniu 18.10.2012 do SV:

----- Original Message -----
From: jacentow
To: SV-HG, Brandl Cindy
Sent: Thursday, October 18, 2012 7:45 PM
Subject: Re: SV FRAGE SHZ

Guten Tag Frau Cindy!
Ich danke Ihnen sehr für Ihre Antwort.
1) Ich verstehe dass Sie Ergebnisse der Schau nicht erhalten haben? SV nicht über diese Ergebnisse?
SHZ-POLEN 15-16.09.2012 KRASNYSTAW /PL/
2) Sind Sie an den Ergebnissen interessiert?
Bitte sehr um antwort.
Jacek

Ponownie otrzymuję odpowiedź w dniu 19.10.2012

----- Original Message -----
From: SV-HG, Brandl Cindy
To: 'jacentow'
Sent: Friday, October 19, 2012 7:22 AM
Subject: AW: SV FRAGE SHZ

Wir veröffentlichen im SID nur Ergebnisse des SV und von den Hauptzuchtschauen anerer Ländern.
Ur auf Wunsch verschiedener Länder veröffentlichen wir auch andere Schauergebnisse zum preis von jeweils 10 Euro, wenn der jeweilige WUSV-Verband dies möchte.
Mit freundlichen Grüßen
Ihr SID-Team
Cindy Brandl

Mimo wszystko 24.10.2012 wysyłam 3-go maila do SV tym razem do osoby która włada polskim językiem:

----- Original Message -----
From: jacentow
To: SV-HG, Güttler Halina
Sent: Wednesday, October 24, 2012 8:51 PM
Subject: PROSBA - Fw: SV FRAGE SHZ

Dzien dobry Pani Halino
Korespondowalem z Pania Cindy Brandl w sprawie wynikow z polskiej wystawy klubowej. Zadalem pytanie czy SV otrzymal i posiada wyniki z SHZ-POLEN w Krasnymstwie 15-16.09.2012.
Pani Halino - prosze mi w imieniu SV odpowiedziec tylko na 2 pytanie CZY SV OTRZYMAL i POSIADA WYNIKI Z SHZ-POLEN w Krasnymstwie 15-16.09.2012?
JEZELI POSIADA TO CZY JE ZAMIESCI W SID A JEZELI NIE POSIADA CZY MOGE JE PRZESLAC W CELU ZAMIESZCZENIA W SID?
Dziekuje z gory za 2 odpowiedzi
Pozdrawiam - Jacek

W DNIU 25.10.2012 DOSTAJĘ ODPOWIEDŹ W JĘZYKU POLSKIM:

----- Original Message -----
From: SV-HG, Güttler Halina
To: 'jacentow'
Sent: Thursday, October 25, 2012 1:57 PM
Subject: AW: PROSBA - Fw: SV FRAGE SHZ

Witam

Nie mamy tych wyników. Powiedziala mi kolezanka, która jest za SID odpowiedzialna, ze Klub albo pan moze nam te wyniki przyslac. To zamieszczenie w SID kosztuje EURO 10,00. Te wyniki musza wygladac tak jak nasze.
Pozdrawiam
Halina G.
Mit freundlichen Grüßen
H.Güttler
------------------------------------------------------------------------------------
Verein für Deutsche Schäferhunde (SV) e.V.
- Hauptgeschäftsstelle -
Tel.: +49 821 74002-33
Fax: +49 821 74002-901
www.schaeferhunde.de

Nie żyjemy w Ciemnogrodzie z czasów PRL, wobec czego proszę o odpowiedź na moje pytanie i o przedstawienie korespondencji dotyczącej poruszonego tematu pomiędzy KON-em i SV, która logicznie rzecz ujmując musiała się odbyć zanim ja rozpocząłem korespondencje z SV!

Z mojej wiedzy SV nie bardzo interesuje sposób wystawowy i hodowlany w innych krajach, nie komentują tego głośno i nie działają charytatywnie, nie zamieszczają wyników z innych krajów bezinteresownie - tylko za opłatą. Dopóty, dopóki zwierzę nie stara się o niemiecką licencję hodowlaną po prostu dla nich nie istnieje.

Jeżeliby na oceną wystawową w Polsce miały mieć wpływ jakiekolwiek klasyfikacje niemieckie, to należałoby się zastanowić nad wprowadzeniem innych poprawek w regulaminie i liczyć się z konsekwencjami prawnymi ze strony polskich specjalistów weterynarii.

Ponadto chcę uświadomić wszystkich owczarkarzy oraz władze KON-u, że zarówno pies YAPPO jaki i suka ZIMBA są HODOWLANYMI EGZEMPLARZAMI W POLSCE ponieważ SPEŁNIAJĄ POLSKIE WARUNKI i NORMY HODOWLANE które sami sobie ustanowiliście podobnie jak 99,9% innych owczarków w polskich rękach (patrz Regulamin Hodowli). Dodatkowo ważna uwaga - te 99,9% też NIE JEST HODOWLANYCH W NIEMCZECH. Dlaczego tutaj KON nie wydał komunikatu? A może jeszcze wyda? Nie - napewno nie wyda bo i co napisze że w Polsce obowiązuje polski regulamin hodowlany a nie niemiecki?!

Dlatego też mam propozycję dla tych którzy napisali oraz dla tych którzy wypowiadają się na temat komunikatu KON-u w tym bajkopisarza z forum niejakiego Rafała Ch. który pisze:
"Skoro w kolebce rasy te psy nie są hodowlane to i u nas też nie powinny być. W końcu cały czas chcemy iść do przodu a nie cofać się"
Trzeba mieć tupet aby tak napisać! Nie pozostaje nic innego jak zapytać:
A czy Twoje psy Rafale Ch. są HODOWLANE W KOLEBCE RASY?? W zasadzie po co ja pytam skoro odpowiedź jest z góry jasna - OCZYWIŚCIE ŻE NIE!!
Nie krytykujcie zatem innych ale zacznijcie krytykę od siebie. Mam nadzieję że wtedy wszystkie Wasze i Twoje owczarki będę hodowlane jak to sam piszesz w kolebce rasy bo póki co nie są tam hodowlane więc według Waszych i Twoich norm nie powinny być hodowlane równiez w Polsce. Bierzcie się zatem wpólnie do roboty i nie róbcie z gęby cholewy.
_________________
Agata Niemyska


Ostatnio zmieniony przez setka dnia Pon Sty 07, 2013 9:07 pm, w całości zmieniany 1 raz
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
Basia i V



Dołączył: 07 Sty 2008
Posty: 367
Skąd: Krakow

PostWysłany: Pon Lis 12, 2012 5:04 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

No pięknie PIĘKNIE. I co ty na to KON-eczku?
_________________
Barbara Pawlik
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Numer GG
setka



Dołączył: 12 Kwi 2009
Posty: 689
Skąd: Warszawa

PostWysłany: Pią Lut 15, 2013 11:13 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Kolejne info na str. KON-u

http://www.owczarek-niemiecki.com/index.php?option=com_content&view=article&id=298:komunikat-kon&catid=8:nowoci-wiatowe&Itemid=3

KOMUNIKAT KON
Informujemy, że Zarząd KON otrzymał kopię listu SV skierowanego

do Pana Jacka Żydzika za pośrednictwem Oddziału ZKwP w Krośnie.




{tłumaczenie}

Dotyczy:

Zimba vom Fichtenschlag SZ 2216938 ur. 14.03.2008
Yappo vom Frankengold SZ2224294 ur.04.08.2008

Szanowny Panie Żydzik,

niniejszym potwierdzamy następujące oceny Bioder/Łokci:



Zimba vom Fichtenschlag

Hips “mittlere HD”/średnia dysplazja bioder

Elbows „normal“/łokcie prawidłowe



Yappo vom Frankengold

Hips „normal“/biodra prawidłowe

Elbows „schwere ED“/ciężka dysplazja łokci



Z ocenami „mittlere HD“/średnia dysplazja bioder i „schwere ED“/ciężka dysplazja łokci nie jest możliwe uzyskanie oceny hodowlanej na wystawie i licencji hodowlanej. Również te psy uzyskały zakaz hodowli SV.

Do Pana informacji

Z poważaniem

A. Fath


Copyright © 2009 Klub Owczarka Niemieckiego.
All Rights Reserved.
_________________
Agata Niemyska
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
setka



Dołączył: 12 Kwi 2009
Posty: 689
Skąd: Warszawa

PostWysłany: Pią Lut 15, 2013 11:38 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

I nasuwa mi się kilka myśli ....

1. 21.01 2013 SV wysyła pismo do p. Żydzika z informacją o prześwietleniach Zimby i Yappo.
Po co ? Jako właściciel Zimby , wie przecież jakie ma prześwietlenie. Czy p. Żydzik wystosował takie zapytanie ? czy tez w jego imieniu zrobił to ktoś inny ?????
( p.Żydzik korespondował SV w sprawie wyników wystawy w Krasnymstawie , więc może i o to zapytał, ale czemu SV z takim opóźnieniem by odpowiadało , wcześniejsze odpowiedzi były natychmiastowe)
Czy o/Krosno może takie pismo udostępniać osobom postronnym ????? Question ( KON-owi ? )

2. KON dostaje pismo skierowane do p. Żydzika ( i je publikuje ) na jakiej podstawie ???? w piśmie nie ma info " wysłano do wiadomośći .... "

3. Informacje zawarte w tym piśmie są ogólnie dostępne. Są drukowane w SID i były udostępniane na serwisie Jacentus, nie są więc żadną tajemnicą, tak samo konsekwencje wynikające z takiego wyniku, dla hodowców sprawa oczywista... Smile - było to omawiane w tym wątku juz wcześniej ...


4. W PL. obowiązują inne wymagania hodowlane niż w SV ( na ten temat była już dłuuuga dyskusja, i na temat prześwietleń polskich i niemieckich ) - Yappo ma polska licencje hodowlaną ( bo może mieć zgodnie z przepisami ) . Kto był sędzią Licencjatorem , do wyboru 4 . ( W.Federak, M. Gątkowski, W.Kosmalski, Z.Szcześniak, a może kto inny ????? - nie mogę znaleźć odpowiedniego info na stronie KON-u Sad )

5. Czy KON przytaczając to pismo, daje znak, że będzie myślał o zmianie wymagań hodowlanych w PL ? , że wprowadzi obowiązkowe prześwietlenie łokci ????? ( i jeszcze DNA, wyszkolenie dla suk , plizzzzzzz ) - nie widzę innego sensu zamieszczania tego pisma niż zapowiedź NOWEGO Smile Brawo KON !

6. Mam nadzieję, że przedstawiciele władz KON-u dadzą przykład i wszystkie psy z ich hodowli takowe prześwietlenia mieć będą ( niemieckie, oczywiście , do sprawdzenia w SV- Genetics CD , a nie tylko na SV -HD-Zuchtwerte - gdzie obliczenia są na innych zasadach niż tylko konkretny wynik prześwietlenia, bo takiego może nie być Wink )
Trzeba świecić przykładem przecie Smile
_________________
Agata Niemyska
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum www.owczarek-niemiecki.ipnet.pl Strona Główna -> Hodowla Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Idź do strony Poprzedni  1, 2, 3, 4  Następny
Strona 3 z 4

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group