Forum www.owczarek-niemiecki.ipnet.pl Strona Główna www.owczarek-niemiecki.ipnet.pl
Forum ON
 
 FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

Światówka Nürnberg 2014
Idź do strony Poprzedni  1, 2
 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum www.owczarek-niemiecki.ipnet.pl Strona Główna -> Wystawy (świat)
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Nickname23



Dołączył: 21 Gru 2011
Posty: 409
Skąd: Załęcze Małe

PostWysłany: Nie Wrz 07, 2014 7:38 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Wolf Jar napisał:
Psy i Suki VA są bez lokat


tak, wiem dlatego napisałam "nieoficjalne" Wink
poniżej link do wyników Wink

_________________
Karolina Ciosek
www.darkaro.pl

"Jeśli w niebie nie ma psów, to chcę pójść tam,
gdzie po śmierci idą one" - anonim
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Odwiedź stronę autora
Nickname23



Dołączył: 21 Gru 2011
Posty: 409
Skąd: Załęcze Małe

PostWysłany: Nie Wrz 07, 2014 7:54 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Długowłose:

Klasa użytkowa psy:
http://www.schaeferhunde.de/fileadminBSZS/pdf/Ergebnisse/lsth-ghkr.pdf

klasa użytkowa suki:
http://www.schaeferhunde.de/fileadminBSZS/pdf/Ergebnisse/lsth-ghkh.pdf

klasa juniorów psy:
http://www.schaeferhunde.de/fileadminBSZS/pdf/Ergebnisse/lsth-jhkr.pdf

klasa juniorów suki:
http://www.schaeferhunde.de/fileadminBSZS/pdf/Ergebnisse/lsth-jhkh.pdf

klasa młodzieży psy:
[http://www.schaeferhunde.de/fileadminBSZS/pdf/Ergebnisse/lsth-jkr.pdf

klasa młodzieży suki:
http://www.schaeferhunde.de/fileadminBSZS/pdf/Ergebnisse/lsth-jkh.pdf

_________________
Karolina Ciosek
www.darkaro.pl

"Jeśli w niebie nie ma psów, to chcę pójść tam,
gdzie po śmierci idą one" - anonim
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Odwiedź stronę autora
Wolf Jar



Dołączył: 14 Lip 2011
Posty: 249
Skąd: Jarocin

PostWysłany: Sro Wrz 10, 2014 10:44 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Witam, chciałbym się odnieś do wypowiedzi kolegi Jacentusa na swoim serwisie "Jacentus" odnośnie jego krytyki oceny psów na świtówce Smile

Czytając opinie Jacentusa byłem lekko zdziwiony, że wieloletni hodowca i obserwator wystaw światowych był, aż tak zażenowany formą lokat psów, których rodzice nie spełniają podstawowych wymóg hodowlanych SV.

Jacentus piszę, że wystawcy byli zrobieni w ciula dowiadując się o "formie" przydzielania lokat dla psów bez tzw "pełnego papiera" No cóż kolego Janentusie nie zgadzam się z Tobą w żadnej kwestii Smile
Wystawa światowa to nic innego jak wystawa hodowlana klubu owczarka niemieckiego w niemczech !!! i normalnym jest, że jest oceniana wg zasad SV !!! czyli zasad, o których wszyscy wiedzą !!!
Ja bardzo się cieszę, że tak jest bo dlaczego wystawcy z innych krajów mają osiągać wysokie lokaty zwierzętami, które w niemczech musiałyby biegać w ogrodach bo nie zaliczyły testów, a już o dysplazji ED czy braku DNA nie wspomnę ???!!!

Żenujące kolego były lata poprzednie jak to psy czy suki bez prześwietleń stawów ED , DNA o braku podstawowych wyszkoleń rodziców, braku DNA, prześwietleń nie wspominając zajmowały w miarę wysokie lokaty konkurując z psami, które posiadały wszystko !

Na wystawach landowych itp. nie są sprawdzane "papiery" rodziców bo nie muszą ! ale na światowej już tak ! zatem na co liczą wystawcy, których psy nie spełniają podstaw hodowli w SV zgłaszają na nią swoje psy ?? na błąd organizatorów, sędziów ? przecież wiedzą do jakiego kluby na jakich zasadach hodującego jadą !

Wszyscy, którzy chcą coś osiągnąć na wystawie światowej powinni wręcz już muszą spełniać zasady hodowlane, które są w SV ! i brawo dla SV, że ograniczają przez to liczbę zgłaszanych psów jednocześnie podnosząc jakość hodowlaną rasy ON !!! bo nie o ilość kolego chodzi Smile
Jak sam zauważyłeś duża ilość psów czy suk zajmujących czołowe lokaty nie jest z niemiec !! zatem układy i przekręty są raczej mniejsze niż były kiedyś !, a i jakość tych zwierząt z czołówki jest bardzo wysoka !

Co do organizacji samej wystawy się nie wypowiadam bo ona najmniej ze wszystkiego mnie interesuje ! Smile
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Odwiedź stronę autora
A&N



Dołączył: 28 Lut 2011
Posty: 85
Skąd: Rajcza

PostWysłany: Sro Wrz 10, 2014 4:32 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Panie Wolf-Jar,
wszystko byłoby w porządku, gdyby faktycznie wszystkie psy z lokat 1-30 posiadały w swoich rodowodach tyle korungów i innych wymogów ile nagle sobie SV z palca wyssało. Proszę wziąć do ręki katalog i sprawdzić.

Pozdrawiam.
_________________
Anka Koziołek
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Numer GG
Wolf Jar



Dołączył: 14 Lip 2011
Posty: 249
Skąd: Jarocin

PostWysłany: Sro Wrz 10, 2014 4:46 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

SV sobie nic z palca nie wyssało !!! ta wielce obiegająca informacja o pełnym papierze do 30 lokaty w tym roku to zwykła dość pusta informacja ! SV to jest pewne zakłada taką formę weryfikacji i nie była ona podstawą lokat w tym roku ! Brano jedynie pod uwagę najbliższe pokolenie czyli rodziców !
Tak już jest, że jak polak jest daleko od czołówki to albo widzi układy i przekręty albo nieuczciwe informowanie wystawców albo cokolwiek wymyśli tylko nie racjonalną ocenę własnego psa w stawce !
Psy, które nie maja ED HD DNA korungu i tak samo ich rodzice w niemczech nic hodowlanie nie znaczą !!! są bezwartościowe !
A jak piszę Jacentus wszyscy czujący się poszkodowanie i zrobieni w ciula to ci co hodują na skróty i są wielce zdziwieni !
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Odwiedź stronę autora
setka



Dołączył: 12 Kwi 2009
Posty: 689
Skąd: Warszawa

PostWysłany: Czw Wrz 11, 2014 4:58 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

A&N napisał:
Panie Wolf-Jar,
(...) Proszę wziąć do ręki katalog i sprawdzić.

Pozdrawiam.


Katalog obejmuje dane z dnia zgłoszenia
_________________
Agata Niemyska
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
Wolf Jar



Dołączył: 14 Lip 2011
Posty: 249
Skąd: Jarocin

PostWysłany: Czw Wrz 11, 2014 5:19 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Nie ma znaczenia cały ten katalog ! Smile
Problem tkwi w tym, że kolega Jacentus nie poddał się dyskusji co do swej opinii, którą uważam - za, nie z tej ziemi Smile Jacentus trochę popłynął Smile

Ogólnie temat jest prosty i moja podpowiedź dla Jacentusa odnośnie tworzenia konkurencji wystawy światowej jest taka: Nie trzeba tworzyć alternatyw dla wystawy klubowej niemieckiej one już są, od dawna ! Najbliższa jest 20-21.09.2014 w Przasnyszu ! tam można wystawiać psy prawie bez rodowodu Smile juniory po 18-19 miesięcy bez prześwietleń stawów DNA (podstaw) itp. mogą wygrywać ! być czołówką ! młodymi reproduktorami ! itd. !!! tam nikt nic nie sprawdzi Smile

A wszyscy ci, którzy jak twierdzi Jacentus wydali ciężkie pieniądze na uczestniczenie w wystawach landowych i zostali zrobieni w ciula powinni zacząć wydawać pierw na ED HD DNA i korungi ! chcąc być poważnie traktowani na światówce.

Jacentus apeluje żeby SV "nie zabijało" nas wystawców, hodowców i rasy - ku mojemu zdziwieniu - gdyż to wszyscy ci, którzy hodują bez tzw. podstaw zabijają rasę i nutkę fajnej rywalizacji z psami, których właściciele hodują jak należy !!!
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Odwiedź stronę autora
Pat



Dołączył: 07 Lut 2008
Posty: 423
Skąd: Wrocław

PostWysłany: Pią Wrz 12, 2014 6:42 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Zarówno Jacentus (tez jak używa na mój gust, trochę ostre słowa) jak i Wolf-Jar maja po trochę racji.

Ale jednak jest fakt, ze na tej światowce wprowadzono rożne nowości, które nie były koniecznie w tym czasie i mogły te parę dni poczekać (n.p. do pierwszej wystawy po światowce).

Marku, twoje niektóre wypowiedzi niestety muszę poprawic:

"czyli zasad, o których wszyscy wiedzą !!! " nie całkiem, bo parę zasad weszło po posiedzeniu w piątek wieczorem.

Ty sie przy wszystkich twoich wypowiedziach trzymasz ED/HD DNA: To nic nie ma do rzeczy, poniewaz jest to juz od lat tak trzymane i każdy który się wybiera do niemieć na wystawę (landowa czy światową) ma swoje psy prześwietlone.

"że jak polak jest daleko od czołówki to albo widzi układy i przekręty albo nieuczciwe informowanie....." tu niestety tez nie masz racji, bo niestety ten temat jest tez w Niemczech, Austrii, szwajcari, wloch itd omawiany. To absolutnie nic nie ma z polakami wspólnego !!!. Sa tez w Polsce parę (niestety za malo) bardzo dobre hodowle, ktore od lat hodują wedlug zasad SV (wszystkie psy maja Körungi, ED/ HD, DNA,itd)

Fakt jest ze SV wprowadził bardzo wiele zmian w trakcie swiatowki bez informowania wystawców, co prowadziło, ze nikt nic dokładnego nie wiedział i było ogólne zamieszanie. I nawet do dziś nic nie zostało ogłoszone.

Np. Bardzo duzy temat jest Leo von der Zehnteiche, który nie zdał testów a wynikach jest podany jako EZ (usprawiedliwiono wycofany) . Malo kto wie, ze to od tego roku jest nowe i psy które nie zaliczyły testów mogą biegać w ringu i będą oceniane. Ale wynik TSB ma wpływ na ocenę ogólna.

Fakt jest tez, ze SV próbuje ratować, co będzie trudno do ratowania. Chodzi o ta cala aferę na balkanie gdzie sędzia odbierał egzaminy mimo to ze nie był już sędzia. Lista tych psów jest bardzo długa (kursuje juz po necie) i pierwsze psy już są bez papierów. To tez jest powód, dlaczego SV kontroluje wszystkie egzaminy (IPO).
_________________
Patricia Einfalt
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Odwiedź stronę autora
Wolf Jar



Dołączył: 14 Lip 2011
Posty: 249
Skąd: Jarocin

PostWysłany: Pią Wrz 12, 2014 8:32 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Patrycjo SV zawsze coś wprowadza, zmienia i robi błędy w wpisach jak np. Leo i jego EZ itp. zwróć uwagę, że owe katastrofalne zmiany jakoś nie zaszkodziły całej dotychczasowej czołówce i nowo wchodzącym gwiazdą ! Burzą się ci, którym wydawało się, że powinni być wysoko ale z różnych względów nie byli Smile
Co do tego, że wystawcy na wystawy landowe i samą światówkę mają komplet niemieckich prześwietleń, DNA się nie zgodzę ! bo tak nie jest ! a już o niemieckich prześwietleniach, DNA i korungi rodziców nie wspomnę, a mimo to zgłaszają swoje psy, czemu ? nie wiem !.
Inną sprawą są same lokaty, i to co ja widzę to, że jak coś ma "komplet papierów" i jest ekstra ładne to zawsze jest wysoko ! Problem tkwi w tym co dla kogo jest ekstra ładne Smile dla mnie ekstra ładne jest dopiero wtedy gdy porównam to z "konkurencją" na mocno obsadzonej wystawie !

Niestety wielu się wydaj, że skoro wygrał na jakiejś malutkiej wystawie to na dużych też powinien, a jak jest w tyle to zaczyna się jazda od przekrętów począwszy na znajomościach kończąc Smile
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Odwiedź stronę autora
Pat



Dołączył: 07 Lut 2008
Posty: 423
Skąd: Wrocław

PostWysłany: Pią Wrz 12, 2014 3:04 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Wolf Jar napisał:
Patrycjo SV zawsze coś wprowadza, zmienia i robi błędy w wpisach jak np. Leo i jego EZ itp. zwróć uwagę, że owe katastrofalne zmiany jakoś nie zaszkodziły całej dotychczasowej czołówce i nowo wchodzącym gwiazdą ! Burzą się ci, którym wydawało się, że powinni być wysoko ale z różnych względów nie byli Smile

po pierwsze: nie jest to błąd, tylko nowe ustawienia. jeszcze raz: jak pies nie zaliczy testów, to i tak może w ringu biegać, ale dostanie gorsza ocenę.
Po drugie ja się tez burze a Leo jest mit całkowicie obojętny (nie lezy mi ten pies i tez nie mam suki, do której by on mog pasować.) Ale ja sie burze z innego powodu: mowa jest o owczarku niemieckim - rasa użytkowa !!!! i jak pies jest za slaby do wyszkolenia lub/i ma za słaba psychikę to niestety nic nie ma do szukania w hodowli - obojętnie jaki piękny on jest lub jak wysoko chodzi na wystawach. I to nic nie ma wspólnego z czołówka.


Co do tego, że wystawcy na wystawy landowe i samą światówkę komplet niemieckich prześwietleń, DNA się nie zgodzę ! bo tak nie jest ! a już o niemieckich prześwietleniach, DNA i korungi rodziców nie wspomnę, a mimo to zgłaszają swoje psy, czemu ? nie wiem !.

Marku, bo w Polsce jest głośno na temat Oriona i jego DNA i Dobrzańskiego, to nie znaczy, ze wszędzie tak musi byc. Tu się ty znów powołujesz na Polaków, ale jest tez w Polsce dużo hodowli, które dbają o ED/HD i DNA od lat. Sa w Polsce tez psy z niemieckich (i innych hodowli), gdzie przodkowie maja od wielu generacji ED/HD/DNA. No i nie do zapomnienia fakt, ze do wystawiania DNA jest niepotrzebne - ani w Polsce, ani w Niemczech, ani we Włoszech ani....

Inną sprawą są same lokaty, i to co ja widzę to, że jak coś ma "komplet papierów" i jest ekstra ładne to zawsze jest wysoko ! Problem tkwi w tym co dla kogo jest ekstra ładne Smile dla mnie ekstra ładne jest dopiero wtedy gdy porównam to z "konkurencją" na mocno obsadzonej wystawie !

A dla mnie jest "Ekstra ładny" jak chodzi w klasie użytkowej i zda testy psychiczne.

Niestety wielu się wydaj, że skoro wygrał na jakiejś malutkiej wystawie to na dużych też powinien, a jak jest w tyle to zaczyna się jazda od przekrętów począwszy na znajomościach kończąc Smile
Laughing Laughing


Moze by było dobrze jak bys trochę przeczytał tez coś innego niż tylko forum tensor. Moze bys wtedy wiedział, jaka afera teraz jest i ze niektóre psy juz nie maja papierów. W momencie jest w SV jeden wielki skandal i to nic nie ma z swiatoka wspólnego. A jak ma, to tyle, ze ludzie sie wycofują z owczarków. A jakie inne sa wedlug ciebie powody, ze zawsze bylo na światowce ponad 2000 zgłoszonych psow a w tym roku 1600 czy 1800??? Psy klasa uzytkowa miala w tym roku 173 zgłoszonych zwierząt a do oceny doszło 114 (59 psów wycofanych). Stadion, gdzie pare lat temu trzeba bylo w niedziele o 7 godzinie biegnac, aby sobie miejsce zarezerwować, było tak puste, ze ludzie mogli siedzieć na dwóch krzesłach. I chyba to nie jest tylko z tym z powodowane, ze ktoś nie jest zadowolony z swojej lokaty.
_________________
Patricia Einfalt
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Odwiedź stronę autora
Wolf Jar



Dołączył: 14 Lip 2011
Posty: 249
Skąd: Jarocin

PostWysłany: Pią Wrz 12, 2014 4:05 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Patrycjo trochę odbiegamy od mego "tematu" ale OK. Ja należę do SV bo to jest klub, który jest ! To co się dzieje w samym SV jakby mało mnie obchodzi gdyż nie ma dla mnie wielkiego znaczenia opcja afer itp. Jako hodowca i tak pokryje tym czym ja uznam za stosowne Smile bez znaczenia z jakiego układu czy błędu SV pies pochodzi i jaką lokatę zajął !

W SV były, są i będą mniejsze lub większe afery coś jak w kościele Smile niemniej jednak dla hodowcy znaczenia nie powinno to mieć !
To, że wystawcy wycofują swoje psy jest dla mnie i zapewne dla SV mało znaczące to jest ich sprawa ! Dla mnie istotnym jest, że pozostaje forma hodowli, która jest jedyną poprawną dla rasy ON. Czy pies ugryzie czy nie i dostanie gorsze oceny też jest mało istotne bo to w kwestii hodowcy leży fakt wykorzystania go jako reproduktora !
Co do malejącej ilości zgłaszanych psów - no cóż zapewne kryzys, gorsza sprzedajność szczeniąt itd. mają wpływ ale to widać wszędzie przykładem będzie tegoroczna polska klubowa.
Reasumując i tak pozostanie ta część hodowców, którzy hodowlę traktują poważnie i jej nie zmienią ze względu mody, nieopłacalności, afery czy inne czynniki Smile
I na koniec nie czytam tylko forum tensor będąc szczerym zaglądam tu raz na dwa tygodnie Smile tensor już umarł ! irytuje brakiem tematyki hodowlano wystawowej, dyskusyjnej itp. i aż się słabo robi jak tensor zmienił się w reklamy kilku hodowli, reproduktorów i informacji gdzie aktualnie mieszka dany szczeniak itp. Polecam podawać, krótkie info z linkiem do własnej strony zawalonej fotkami z dni powszednich Smile
Na koniec cieszę się Patrycjo, że ktoś choć trochę podyskutował Smile bo po to jest głównie forum !
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Odwiedź stronę autora
setka



Dołączył: 12 Kwi 2009
Posty: 689
Skąd: Warszawa

PostWysłany: Pią Paź 10, 2014 4:49 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Przedstawiam artykuł Sędziego Międzynarodowego , Pana Marka Czerniakowskiego ( zamieszczony równiez na str.Jacentusa )

Wielce zbulwersowany sytuacją która powstała na BSZS w Norymberdze i jednocześnie nadzwyczaj pobudzony Jacek Żydzik wymusił na mnie sporządzenie choćby śladowego sprawozdania z wystawy. Co miałem począć jako osoba nadzwyczaj spokojna i ugodowa? Mogłem tylko przemóc wrodzone lenistwo i zabrać się do pisania

Piątek

Testy psów i suk na głównej płycie i wystawianie na stój na bocznych boiskach. Zgrupowani byliśmy na wysokości ringu psów ale mieliśmy także podgląd na ring suk. Widziałem oczywiście zaliczenie tym razem testów przez Nikitę Equus, widziałem radość i satysfakcję Państwa Pikulskich (gratulacje!) ale widziałem także nieudaną próbę Dumy Trojangold. Na tym przykładzie znowu potwierdza się stara prawda że nie poddaje się takim wymagającym próbom młodych jeszcze nie w pełni mocnych psychicznie i należycie wyszkolonych zwierząt. Na takich testach "pękają" starsze zwierzęta często z drugim bądź trzecim stopniem wyszkolenia. Zbytnia i jak się okazało nieuzasadniona pewność siebie nie zawsze popłaca. Testy na ringu psów pokazały, że tzw. "profesjonalność" pozorantów niemieckich nie ma nic wspólnego z rzeczywistością. Szczególnie pozorant nr 2 kaleczył ten zawód. Testy przebiegały prawie bez niespodzianek, nie zaliczył tylko pretendet do VA Leo Zenteiche. Kontrowersyjny Atos aus Agrigento tym razem bez kłopotów zaliczył na 4/4 rehabilitując się za 2013 rok. Na mnie największe pozytywne wrażenie zrobiła próba długowłosego L12. To była rakieta szkoda tylko że eksterier jest jaki jest ale i tak poprawił pozycję z poprzedniego roku. Bardzo dobrze wypadły psy z tzw. Teamu Bad-Boll lecz Ballack- moim zdaniem - nie zasłużył na notę 5/5. Po tylu godzinach spędzonych w bardzo miłym towarzystwie ma się już wiele sił a tu jeszcze wieczorne "rozmowy" w hotelu. Coraz gorsza kondycja bo to już 23 rok bez żadnej przerwy, głowa by chciała lecz organizm nie za bardzo. 

Sobota 

Od rana na bocznych boiskach trzecie i drugie ringi. W tym roku z uwagi na małą frekwencję można było spokojnie pomieścić całe towarzystwo na dwóch ringach. W sobotę na tych ringach występuje większość naszych reprezentantów i tu spotykamy wielu naszych kibiców. Na ringu łatwo dało się zauważyć gustownie ubraną Monikę Szczepaniak i nie mniej widowiskowo ubranego poruszającego się z szybkością błyskawicy -sędziego Andrzeja Kotulskiego.
Około godz.11 przenieśliśmy się na główny stadion a większość tych którzy wystawiali udała się na miejsce gdzie grupują się grupy reproduktorów. Kilkugodzinna przerwa umilana była żartobliwymi rozmowami , jedzeniem i spożywaniem napojów orzeźwiających. Coś na miarę pikniku. Miejsc siedzących pod dostatkiem. Gdzie te dawne stare czasy?
Około godziny 14 rozpoczyna się wreszcie konkurencja "Reproduktor i jego potomstwo" To jest wg niektórych najważniejszy punkt wystawy. Dawnymi laty ze względu na jakość pokazanych potomków kwalifikowano reproduktory bywało, że aż do czterech grup. Teraz wszystko w jednym kotle.
Dlaczego ta konkurencja jest tak ważna?
Dlatego, że staramy się wytypować przyszłego partnera dla naszej suki, bądź psa po którym kupimy szczeniaka. Tu jednak mała uwaga - ta grupa potomków którą widzimy na stadionie to tylko wierzchołek góry lodowej. Aby bardziej dokładnie obejrzeć dzieci reproduktora należy się udać na miejsce ustawienia grup aby obejrzeć je z bliska. Ale to też nie całkowicie prawidłowa ocena - przecież tu oglądamy wyselekcjonowane najlepsze dzieci! Czy po takiej szybkiej pobieżnej ocenie możemy już podjąć decyzję? Do wybranego reproduktora jedziemy po to aby z naszą suką dał dzieci podobne do siebie. To jest wielka loteria. Pisałem już o tym w artykule "jak dobierać reproduktora". Suchy opis grupy zamieszczony np. w dwunastym biuletynie SV też niewiele nam pomoże. Są tam stwierdzenia standardowe, niewiele mówiące jak np. grupa w typie ojca (stale to występuje) bądź widoczne, zachowane zróżnicowanie płci - to co - u dobrego światowej klasy reproduktora ma być zakłócoy wyraz płci? Wielkość mieszcząca się we wzorcu rasy. Czyli od 62cm do .? To też niewiele pokazuje. W takim wypadku należy skoncentrować się niestety na wadach. U części potomków występuje jeszcze jasne oko - tu zapala się lampka - uwaga. U części potomków stawy skokowe powinny być stabilniejsze - kolejny sygnał! Ramię powinno być dłuższe i lepiej ustawione - znowu uwaga. Przy oglądaniu takiej grupy musimy zauważyć czy dany reproduktor jest np. ojcem suk czyli suki są lepsze jakościowo niż same czy jest odwrotnie. Najgorzej jest gdy nie ma różnicy a wszyscy potomkowie są średniej jakości! Nie należy się też sugerować oglądając grupę tym, że znajduje się tam wiele zwierząt na wysokich miejscach. Brawo! Ale co zrobić w wypadku kiedy są wzajemnie do siebie niepodobne i tak naprawdę są w typie swoich matek?
Postaram się wg własnego uznania posegregować grupy według jakości potomków według kolejności pojawiania się na ringu 

I grupa – słabe
NANDO Welsetal – bez wyrażnego typu
OBER Bad-Boll – nie wypada psu VA1 pokazywac takie dzieci
GRANIT Osterberger Land – rozrzucony typ
SAABAT Aurelius – widziałem tylko Mirka
SUNYI Huhengrab – rózne w typie
LABO Schollweiher – porazka , sabe samce, kilka dobrych suk
II grupa – lepsze
ATOS Agrigento – dobre glowy, czarne maski, prawidłowy wzrost
MENTOS Osterberger Land – dobre proporcje, dobre samce
YOKER Pendler – grupa z 8 tyg kryć . Dobre samce
FRED Rumbachtal – typ ojca, dobre górne linie, , dobry ruch i witalność
ENOSCH Amasis - wyglądał jak ociosany kloc, kilka dobrych suk i Kronos
ILIANO Fichtenschlag – średnia, dwa niezłe samce, suki lepsze
FULZ di Zenevredo – pozytywnie, lepsze samce
BALLACK Bruckeneralle – srednia jakość, dobre suki
LEO Zenteche- widac typ Furba , dobre samce , dobry ruch
LANDOS Quartier Latin – nadspodziewanie dobra grupa, dobry wzrost, wydłużona
III grupa – najlepsze
CHACCO Freihert Westerholt - nadspodziewanie dobra grupa, dobry kolor, psy proporcjonalne , prawidłowa wielkośc\ć , jednolitośc typu
KRONOS Nurburgring – w rtypie ojca , eleganckie, dobra wielkośc i proporcje
YANKEE Feuermelder - wyrównana, dobre wyrazy, dobre głowy, wysokie kłęby, bardzo duża witalność, lepsze suki, bardzo dobry ruch
PACCO Langenbungert – bardzo dobra , wyrównana grupa , dobra jakość, dobre samce, bardzo dobre głowy , silne grzbiety
OMEN Radhaus – u samców dobre głowy , bardzo dobry kolor, mocne grzbierty
REMO Fichtenschlag – mistrzowska grupa , wysoki procent w klasach użytkowych


A czym kryć i co kupować pozostawiam naszym owczarkarzom. Od bardzo wielu lat tłumacze i powtarzam ( groch o scianę ) , że do wysokiej klasy reproduktora należy jechac suką, która ma komplet doumentów tj. Wyszkolenie, prześwietlenia HD, ED, DNA, Koerung. Gdy tego nie będzie to na tej wystawie potraktuja nas jak trzecia ligę i nie pomogą żale , zgrzytanie zębów i inne słowne protesty.. Jeszcze dziś brzmia mi w uszach słowa : „po co lataja z tymi kerungami do sędziego niemieckiego , przecież to nie powinno mieć wpływu na ocenę , to jakieś oszołomy , przecież można zrobic polska licencje „ - owszem można , tylko na BSZS można nia sobie …... Taka nauczka powinna nas zmobilizowac do uzupełnienia dokumentow , a jeśli będzie to niemożliwe to poprzestac na wystawach polskich i ostgrupowych .
Postanowiłem w tym roku nie zajmowac się eksterierem i występami psów w polskich rękach . Poprzestanę tylko na gratulacjach za przygotowanie , za chęci, za odwagę . Brawo !!
Ocenę polskich występów i przedstawienia jej polskiej opinii publicznej pozostawiam tak „ licznie „ reprezentowanemu Zarządowi Klubu Owczarka Niemieckiego . Przypuszczam ,że może to mieć miejsce już podczas naszej wystawy Klubowej w Przasnyszu . A potem znowu do hotelu, kąpiel ikolejny piknik , tym razem na korytarzu . Polak potrafi znależć się w kazdych warunkach !



Niedziela 

Jesteśmy przy ringu sędziego Fettena - młodsza grupa psów. Stawka bardzo silna. Przebieg konkurencji bardzo spokojny. Pierwsza piątka nie zmieniła pozycji. Ja co prawda inaczej ustawiłbym ścisłą czołówkę. Mnie najbardziej podobały się psy na pozycji drugiej i czwartej. Wygrał jednak stojący w Estonii Willy Kuckuckland. Jest to syn brata OmenaRadhaus - Opusa tak u nas wyśmianego ze względu na eksterier. Jest to kolejny sukces OttmaraGrunnewalda hodujący kiedyś na "pierwszą rękę" w hodowli Arminius. Drugi był syn Atosa Agrigento - Newton Frankengold sprzedany jako szczenię. Trzeci był syn Landosa odbiegający typem od ojca a czwarty syn Omena - Gary Huhnegrab imponujący samiec z przepiękną głową. Dalej był pies z hodowli białoruskiej(!) którego hodowcą jest znany w Polsce sędzia Kisliakow. W pierwszej dziesiątce znalazł się także niespodziewanie pies z chińskiej hodowli. Przy okazji chciałbym sprostować obiegową opinię, że LANDOS Quartier Latin to pies wioski. On tylko stoi we Włoszech, hodowcą jest niemiecki sędzia i hodowca Dirk Gabriel. Jeszcze na ringu o pierwszym psie sędzia powiedział, że jest na górnej granicy wzrostu a może powyżej ale jest jeszcze na tyle młody, że z wiekiem osiądzie! Ogólnie stawka obiecująca.
Resztę klas oglądałem już na stadionie, gdzie prezentowano pierwsze trzydziestki. Pokazało się wiele bardzo ciekawych suczek w obu grupach wiekowych z tym, że lepszą jakość - moim zdaniem - prezentowała grupa starszych suk.
Psy w wieku 18-24 miesiące też obserwowałem pobieżnie i nie zauważyłem gwiazdy na miarę Zampa Thermodos. Czołówka wyrównana, sędzia Buss postarał się tak wyselekcjonować stawkę, aby nie było widocznej przewagi którejś linii hodowlanej. W czołówce znalazły się dwa psy po Pacco Langenbungert co potwierdza klasę i możliwości hodowlane tego psa. Na czołowych miejscach pokazały się psy i suki z różnych krajów. Jak widać im jakoś nie zaszkodziło ścisłe respektowanie przepisów hodowlanych. Myślę, że w przyszłym roku nasza reprezentacja będzie nie tak liczna i słynący z "delikatności i subtelności" sędziowie niemieccy ocenią nasze psy tak jak wszystkie inne.
Po krótkiej przerwie zaprezentowały się kojce hodowlane. W tym roku frekwencja bardzo niska. Po raz pierwszy zaprezentował się jeden kojec psów długowłosych. Ten historyczny występ zanotował kojec Mavic Poland zapisany na Adriana Dobrzańskiego. Brawo i gratulacje!
Kojce owczarków niemieckich (o normalnym włosie) po raz kolejny, tradycyjnie wygrała hodowla vom Fichtenschlag przed francuską hodowlą du Val D Anzin i hodowlą vom Holtkamper Hof. Ta konkurencja powoli traci na prestiżu. Na 13 wystawionych kojców 7 było zagranicznych! Jeżeli niemieccy hodowcy nie podejdą do tego poważnie to już wkrótce wygrywać będą kojce z Włoch, Francji czy Danii a tego Niemcy się nie spodziewali.
W najważniejszej klasie suk którą sędziował znany sędzia i hodowca Leonhard Schweikert konkurencję ukończyło jedynie 102 suki! To zadziwiająco mało. Sędzia przyznał 16 ocen VA co najlepiej świadczy o bardzo wysokiej jakości czołówki. Jako ciekawostkę trzeba podać to, że w tej grupie 10 suk było z hodowli zagranicznych! Moim zdaniem to była najlepsza jakościowo stawka od wielu lat. Dwie pierwsze suki czyli Zara Pendler i Wallery Grafenbrunn - jak z obrazka - mimo, że w różnym typie (Wallery bardziej potężna) choć obie mają blisko w rodowodzie Quenna Loher Weg. W grupie VA były też po 2 córki Vegasa i Remo. W tej grupie pokazała się też córka przebywającego w Polsce - dziwnie nie szanowanego (na naszych klubowych i nie tylko) Fritza Kuckuckland. Stojący niegdyś u mnie VAX Kupferhalde dał co prawda 2 córki do pierwszej setki na BSZS ale Fritz dokonał większek sztuki a jest jeszcze Warinka Haus Tchorz i V47 Yellow Paderquellen. Z tej stawki najbardziej podobała mi się Wallery - trzeba jeszcze wspomnieć że pochodzi ze świetnego miotu - jej brat Willas zajął wysokie miejsce a moim zdaniem ma świetne predyspozycje genetyczne i zajdzie jeszcze wyżej. Bardzo duży skok z V1 w 2013 roku na VA1 w 2014 uczyniła Zara Pendler suka o doskonałym pochodzeniu. Będąca ostatnio "na fali" hodowla Pendler będzie miała kolejną doskonałą matkę, kontynuatorkę miotu C (Corsika i Chakira). Będziemy oczekiwać na dzieci po Zarze. Sędzia Schweikert posędziował bardzo dobrze choć niektórzy mówili, że szkoda, że tylko w Niemczech. 
Nastąpił kulminacyjny moment wystawy – na płytę wyszły psy z klasy użytkowej . Już na początku sensacja - jako pierwszy wywołany zostaje Mentos Osterberger Land a dopiero za nim Omen Radhaus, a potem Labo Schollweiher i Ballack Bruckneralle. W pierwszej dzięsiątce sędzia wywołał Yokera Pendler, Pacco Langenbungert , Kronosa Nurburgring i Schumana Tronje czyli psy z poczekalni z 2013 roku ( bliskie V ) . Wyżej wymienione psy pokazały grupy potomków ,a to od tego roku było konieczne aby dostać się do grona VA. Tym sposobem ubiegłoroczny zwycięzca z młodzieży Arre Huhnegrab nie mógł się tam dostać . Po długim chodzeniu w czołówce tylko niewiele zmian – o jedna pozycję spadł Ballack a do przodu przesunał się Atos. Zainteresowanie wystawa traci Arre, jednak prowadzący różnymi sposobami podtrzymywał w nim koncentrację . Z dwóch ubiegłorocznych zwycięzców to właśnie Arre jest wyżej ceniony niż Djambo. Wreszcie doszło do decydującej rozgrywki czyli biegu piątkami . Już na początku duży zgrzyt – prowadząca Omena Nathalie Prachenski zaczęła zachowywać się niesportowo i nie przestrzegając odległości usiłowała wyminąć od wewnątrz Mentosa. Trafiła jednak kosa na kamień . Prowadzący Mentosa „ stary wyjadacz „dostrzegł to i sam przeskoczył w bok doprowadzając do zderzenia. Święcie oburzona Nathalie zaczęła demonstracyjnie rozkładać ręce i udawać skrzywdzoną. Chyba czuje się już taka gwiazdą że uważa że jej wszystko wolno. Neliczna publiczność miała inne zdanie i ją wygwizdała. Przy tym incydencie należy wrócić do roku 2013 kiedy Pan sędzia Quoll dopuścił do bałaganu i chaosu , w tym roku pomocnicy starali się kontrolować odległości i bardzo dobrze . Biegi na smyczy nie zmieniły miejsc w czołówce i sędzia zakończył sędziowanie. Przydługie ale jak najbardziej merytoryczne podsumowanie jego sędziowania lekko zniecierpliwiło publiczność. Wreszcie sędzia Quoll ogłosil , że w tym roku przyznał 13 ocen VA.
Zajmę się w skrócie tymi psami :
- MENTOS Osterberger Land – wygladał nadspodziewanie korzystnie . Doskonale gryzł i biegał . Całe szczęście że nie jest w typie swojego ojca Nando. Nie wiem czy doczekamy się znaczących potomków.W przyszłym roku już nie wystąpi.
- OMEN Raqdhaus – wyglądał bardzo dobrze lecz myślę , że w roku ubiegłym był lepiej przygotowany. Doskonała grupa potomków. Myślę , że afera z jego matką mogła być przyczyna , że sędzia nie postawil go na pierwszym miejscu. Kto ma dobrą sukę to kryć mimo wysokiej ceny
- LABO Schollweiher – bezbarwny, był a jakoby go nie było, dzieci też powiny być lepsze. Kryć na pochodzenie lub jeżeli ktoś poluje na sukę
- ILIANO Fichtenschlag - zgrabny, dobrze przygotowany biegacz z bardzo dobrym obustronnym pochodzeniem. Nie przekonuje mnie jako ojciec do polskich suk. 

- BALLACK Bruckneralle - też niewidoczny, bardzo dobrze wypromowany. Kiedyś bardziej w niego wierzyłem. 

- SAABAT Aurelius - wyglądał lepiej niż rok temu. Ze względu na ojca nie mam do niego przekonania mimo, że ma doskonałą matkę. 

- FULZ Zenevredo - kolejny rok w czołówce, dał dużo ciekawych potomków. Jakiś "bezbarwny" 

- YOKER Pendler - zaimponował mi przygotowaniem i wyglądem. Pretendent na dużo wyższą pozycję w 2015 roku. Starać się nim kryć a kryje wzorcowo! 

- KRONOS Nurburging - na szczęście w typie matki, wyglądał doskonale, przygotowanie, witalność, proporcje i głęboka czerń. Kto może niech kryje! 

- PACCO Langenbungert - świetnie się zaprezentował. Bardzo witalny i dynamiczny. Dobra grupa potomków. Pochodzi z dobrego miotu - brat VA1 w długowłosych. Kryć! 

- SCHUMANN Tronje - nie spodziewałem się go w gronie VA. Dużo zyskał, doskonale przygotowany i zaprezentowany. Bardziej nastawić się na suki. 

- ATOS Agrigento - niespodziewany skok do VA. Prezentował się znakomicie. Proporcje, rozłożenie kolorów, głowa z czarną maską, witalność. Wszystko to przekazuje potomkom. Kryć! Pasuje do wielu suk. 

- FRED Rumbachtal - niespodzianka. Bardzo dobry występ, dobre proporcje i ruch, dobra grupa dzieci.
 
Co nas czeka w 2015 roku. Będzie ciekawie gdyż nie wystąpi większość z obecnego grona VA. Pozostanie Labo - po co? Saabat, Yoker, Kronos, Pacco, Schumann a z poczekalni czyli z bliskiego V powinny zostać Sunyi, Arre, Groovy i Quoran o ile pokażą potomków. Czołówka z klas młodzieżowych ze względów formalnych nie ma szans na VA czyli pozostało niewielu pretendentów. Będzie ciekawiej niż w tym roku. Z przykrością - ale to z uwagi na brak czasu - nie opiszę konkurencji psów długowłosych. Wszystkim rodakom którzy zdecydowali się wystawiać gratulacje i myślę, że w przyszłym roku uzupełnią braki formalne.
Marek Czerniakowski 
_________________
Agata Niemyska
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
setka



Dołączył: 12 Kwi 2009
Posty: 689
Skąd: Warszawa

PostWysłany: Sro Lut 11, 2015 1:51 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

powyższy artykuł Pana Sędziego Marka Czerniakowskiego został wykorzystany również przez Słowacki Klub Suchno , w wydawanej przez Suchno gazecie Noviny Kynologov 11-12/2014 r

http://jacentus.com/gallery/wp-content/uploads/2015/02/czerniakowski.pdf


w Novinach , więc również i coś dobrego z Polski, nie tylko o aferze z egzaminami Wink .......
_________________
Agata Niemyska
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum www.owczarek-niemiecki.ipnet.pl Strona Główna -> Wystawy (świat) Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Idź do strony Poprzedni  1, 2
Strona 2 z 2

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group