Forum www.owczarek-niemiecki.ipnet.pl Strona Główna www.owczarek-niemiecki.ipnet.pl
Forum ON
 
 FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

Regulamin sędziowania na krajowych wystawach ON

 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum www.owczarek-niemiecki.ipnet.pl Strona Główna -> Wystawy (Polska)
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
adamd



Dołączył: 07 Gru 2007
Posty: 40
Skąd: Gliwice

PostWysłany: Wto Maj 06, 2008 9:27 am    Temat postu: Regulamin sędziowania na krajowych wystawach ON Odpowiedz z cytatem

dorplant napisał:
mam pytanie do organizatora czy sedziowanie odbywac sie bedzie wg reg SV czy wg polskiego reg wystaw czy wg reg wystawy klubowej ON ?
dla mnie jest to niezmiernie istotne .


Pytanie trudne. I chyba powinno brzmieć czy ocenianie wg reguł FCI (dla wszystkich ras) czy SV (dla owczarków niemieckich). Uszczegółowiając: czy w młodszych klasach (młodzież, juniorzy) będą przyznawane oceny doskonałe czy tylko bardzo dobre. Problem w tym, że dostając ocenę od sędziego SV, dostajemy potencjalną ocenę do Koerungu (jeżeli ktoś w przyszłości chciałby go robić). Niektórzy po to pojawiają się na takiej wystawie. Liczba osób robiących Koerung w Polsce rośnie i rośnie tym samym problem dla sędziów SV oceniających na takich wystawach (muszą się tłumaczyć przed SV dlaczego dali ocenę V niezgodnie z własnym regulaminem). Jak wiadomo, sędziowie posyłają również katalog z przyznanymi ocenami do SV.

Z drugiej strony patrząc na wystawy w Niemczech - tam większość psów dostaje w młodszych klasach bdb (db rzadko). U nas, jeżeli już sędzia SV przyzna oceny doskonałe (jako organizatorzy wystaw w Świerklańcu osobiście prosimy o to sędziów), to najczęściej tylko jedną lub dwie, a reszta psów w stawce otrzymuje bdb. Uważam, że bardziej sprawiedliwe byłoby w tym wypadku, gdyby wszystkie dostały bdb. W przeciwnym przypadku sprawiamy wrażenie, że dwa psy są na maksymalną ocenę, a reszta jest wadliwa (o ocenę niżej niż czołówka klasy), co najczęściej nie jest prawdą. Dla suk ocena bdb i tak jest hodowlana. Problem w tym wypadku mają tylko psy (przyszłe reproduktory) i kolekcjonerzy championatów, ale co do tych ostatnich to mam wrażenie, że oni i tak wybierają mniejsze wystawy.
Od wielu lat czekam, aż nasze regulaminy upodobnią się do regulaminów SV. Wtedy nie byłoby problemów z kompatybilnością z sędziami SV, którzy przyjeżdzają do nas sędziować oraz z wystawcami z Niemiec. Patrząc przykładowo na wystawę we Wrocławiu (Miliczu) - jak sędzia miałby tutaj wytłumaczyć wystawcy z Niemiec, a kilku z nich pojawiło się na tej wystawie i wygrało swoje klasy, że daje im ocenę doskonałą? Pies w Niemczech jest V, gdy wiemy o nim, że da się wyszkolić. Do tego czasu jest owczarkiem niepełnowartościowym.

Patrząc na reakcje po wystawie we Wrocławiu jakaś bańka, która narastała w tej sprawie właśnie pękła. Myślę, że my jako środowisko nie uciekniemy od pytań:
    - o regulamin wystaw owczarkarskich oraz
    - o polską licencję hodowlaną i jej kompatybilność z niemieckim Koerungiem.
Jak wiemy zrobienie prześwietleń oraz DNA w Niemczech to kwota, na którą nie wszystkich stać, a coraz częściej zdarza się tak, że na naszych wystawach sędziowie pytają o Korung.

Propozycje moje są takie (niech będzie to wolny głos w sprawie):
    - regulamin na wystawach ON zgodny z SV (jeśli trudno będzie o akceptację takiej sytuacji przez ZG Związku, to może początkowo na zasadzie umowy społecznej wszystkich owczarkarzy)
    - wprowadzenie licencji polskiej będącej przetłumaczonym Koerungiem (ale z polskimi prześwietleniemi).
Można by wtedy podczas organizacji Koerungu organizować polską licencję na polskich blankietach. Dam głowę, że każdy z sędziów SV uznałby potem na wystawie polską licencję, jeśli byłaby realizowana na podobnych warunkach, a do tego przeprowadzona przez sędziego SV.

Możemy też pójść inną drogą tzn. mamy własną licencję (rezygnujemy z organizacji Koerungów w Polsce) i staramy przekonać cały świat (w owczarku cały świat to SV), że powinni uznawać nasze licencje. Nie wiem jednak - czy jest to droga słuszna - a na pewno jest trudniejsza niż zaadaptowanie licencji SV.

Chciałbym tym postem otworzyć dyskusję na temat przyszłości owczarkarstwa w Polsce Exclamation Jaką drogą chcemy iść, czy dorównujemy do reszty, czy chcemy się taplać we własnym grajdołku.

Do tego wszystkiego dochodzi jeszcze problem samodzielności owczarkarzy w ramach ZkwP. Temat, który pojawił sie na tym forum jakoś nie wzbudza zainteresowania. A powinien Exclamation
Ważne jest przecież jak owczarkarze wyobrażają sobie taką samodzielność Question Czy są nią w ogóle zainteresowani Question
Chętnych do wypowiedzi w temacie autonomii odsyłam do wątku:
http://www.owczarek-niemiecki.ipnet.pl/forum/viewtopic.php?t=129
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Odwiedź stronę autora
dorplant



Dołączył: 04 Lut 2008
Posty: 212
Skąd: Łódż

PostWysłany: Sro Maj 14, 2008 8:33 am    Temat postu: Re: Regulamin sędziowania na krajowych wystawach ON Odpowiedz z cytatem

adamd napisał:
dorplant napisał:
mam pytanie do organizatora czy sedziowanie odbywac sie bedzie wg reg SV czy wg polskiego reg wystaw czy wg reg wystawy klubowej ON ?
dla mnie jest to niezmiernie istotne .



Propozycje moje są takie (niech będzie to wolny głos w sprawie):
    - regulamin na wystawach ON zgodny z SV (jeśli trudno będzie o akceptację takiej sytuacji przez ZG Związku, to może początkowo na zasadzie umowy społecznej wszystkich owczarkarzy)
    - wprowadzenie licencji polskiej będącej przetłumaczonym Koerungiem (ale z polskimi prześwietleniemi).
Można by wtedy podczas organizacji Koerungu organizować polską licencję na polskich blankietach. Dam głowę, że każdy z sędziów SV uznałby potem na wystawie polską licencję, jeśli byłaby realizowana na podobnych warunkach, a do tego przeprowadzona przez sędziego SV..

bardzo rozsadna propozycja
ja tez uwazam ze nalezy, na miejscu, stworzyc warunki hodowcom do hodowania na wzor niemiecki
_________________
http://www.dorplant.pl
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Odwiedź stronę autora
Ontopus



Dołączył: 03 Lut 2008
Posty: 224
Skąd: Plechów, Ziemia Kazimierska

PostWysłany: Pią Maj 16, 2008 12:05 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Bardzo rozsądne propozycje Pana Adama
Osobiście, myślę że nie tylko ja przychylam się do tej drugiej opcji czyli przetłumaczenie niemieckiej licencji ale z naszym rtg i dodałbym 1 wystawę żeby nie było kombinowania.
Problem, poza "syzyfową" sprawą utworzenia silnej organizacji zrzeszającej na wzór niemiecki hodowców owczarka - jest tylko jeden-organizacja wyszkolenia.
Mamy jak słusznie zauważył już na tym forum A. Piwowar, bardziej niż niemieckie restrykcyjne wymogi wystawowe, nasze prześwietlenia są w mojej opinii również bardziej restrykcyjne niż niemieckie, ale kto na wzór niemiecki zorganizuje dla członków takiej organizacji wyszkolenie zgodne z niemieckim regulaminem, skoro "prywatnie" szkolenia są drogie, i dla wielu trudno dostępne m.in z powodu odległości i małej ilości profesjonalnie szkolących.
Chętnie będąc członkiem takiej organizacji zapłaciłbym znacznie większą składkę członkowską niż w ZKWP, aby mieć możliwość wyszkolenia mojego owczarka w sposób profesjonalny(nawet stacjonarnie) i nie rujnujący mojego budżetu.
Plus zmiany regulaminu licencji byłby z korzyścią dla samego owczarka, wreszcie nasi "producenci" także i ci znani zaczęli by socjalizować szczenięta tak by w przyszłości można by je potem szkolić, a nie przetrzymywać zwierzęta bez kontaktu z otoczeniem jak trzodę chlewną w kojcach i czerpać tylko z tego korzyści materialne za "produkowane" piękne lecz lękliwe "eksteriery".
_________________
www.ontopus.com
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Odwiedź stronę autora Numer GG
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum www.owczarek-niemiecki.ipnet.pl Strona Główna -> Wystawy (Polska) Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group