Forum www.owczarek-niemiecki.ipnet.pl Strona Główna www.owczarek-niemiecki.ipnet.pl
Forum ON
 
 FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

Dziwne problemy z Körungiem
Idź do strony Poprzedni  1, 2, 3  Następny
 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum www.owczarek-niemiecki.ipnet.pl Strona Główna -> Problemy środowiska owczarkarzy
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Wolf Jar



Dołączył: 14 Lip 2011
Posty: 249
Skąd: Jarocin

PostWysłany: Sro Lut 17, 2016 11:12 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Przepisy FCI spełnia, uznaje i SV i KON Smile ale zasady hodowli danej rasy ustalają kluby ! Pan decyduje jakiego klubu zasady wybrać.

Ma Pan rację, iż Pana pies spełnia wszystkie wymienione przeze mnie warunki ale wg zasad SV nie w tej kolejności Smile

Kolejność wydaje się błaha ale co by było gdyby nie zachować kolejności przy wystawieniu rodowodów szczeniakom, których matka zrobiła by ED, HD, DNA, BH, IPO i korung pół roku po porodzie Smile

I na koniec myślę, że nic więcej nie da się dodać zwyczajnie miał Pan pecha.
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Odwiedź stronę autora
Krzysiek



Dołączył: 08 Lut 2012
Posty: 54
Skąd: woj.mazowieckie

PostWysłany: Sro Lut 17, 2016 11:32 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Pech jest wtedy,kiedy zdarza się coś,na co wpływ ma jedynie zrządzenie losu,czyli żaden człowiek ani żadna organizacja.To nie pech,to niewłaściwa interpretacja przepisów. Laughing
_________________
Krzysztof Barski
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
Wolf Jar



Dołączył: 14 Lip 2011
Posty: 249
Skąd: Jarocin

PostWysłany: Czw Lut 18, 2016 10:11 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Panie Krzysztofie żal mi Pana sytuacji i szkoda psa, narobił się Pan i dupa Smile ale pech to pech nie istotne z jakiego układu gwiazd pochodzi lub kto przykładał do niego palce Smile

Proszę zrozumieć, że dla SV w Pana przypadku nie ma czego interpretować ! przepis jest jasny i jednoznaczny BH nie PT IPO i korung Pan tego nie spełnił i dlatego unieważnili egzamin. To Pan wprowadza swoje dla siebie interpretacje mieszając nasze realia i przepisy z przepisami SV. To, że u nas może Pan zdawać w ten czy inny sposób ni jak się ma do niemieckich przepisów.

Jeżeli chciał Pan psa doprowadzić do hodowli na zasadach SV to powinien Pan wiedzieć, że u nich obowiązuje BH, a nie PT i pojechać do niemiec zaliczając BH Smile SV nie interesuje, że u nas nie było jeszcze BH tak jak ich nie interesuje, że u nas nie ma jeszcze DNA Smile Jak zatrzymają Pan policjanci i nie będzie Pan miał prawo jazdy to dastanie Pan mandat, którego Pan nie uniknie zdając go po miesiącu od zatrzymania Smile

Jedyną rzeczą, którą można w SV zrobić wstecz i będzie OK wykorzystując nasze przepisy to korung po urodzeniu przez sukę szczeniaków Smile ja tak robię Smile suka ma DNA ED HD BH IPO i np 19 miesięcy, rodzi szczeniaki zgodnie z naszymi zasadami, niemieckimi nie bo nie skończyła 24 miesięcy i nie ma korungu, jeżeli jest jakość szczeniaków (nie anatomia) wyraz, typ, ciemne oko, szeroko-równolegle ustawione kończyny itp. i pada decyzja, że pies zostaje w hodowli to wówczas pracuje i wydaje pieniądze na korung w przeciwnym razie nie bo po co Smile
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Odwiedź stronę autora
Krzysiek



Dołączył: 08 Lut 2012
Posty: 54
Skąd: woj.mazowieckie

PostWysłany: Czw Lut 18, 2016 11:50 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Przykład,który Pan podał ni jak się ma do tej sytuacji ponieważ po pierwsze zupełnie inna jest wysokość grzywny w drodze mandatu karnego kiedy nie będę miał uprawnień do kierowania pojazdami w ogóle,zupełnie inna kiedy nie będę miał uprawnień wymaganych dla danego rodzaju pojazdu a jeszcze inna kiedy te uprawnienia będę posiadał a jedynie nie będę miał przy sobie dokumentu. Po drugie pies miał zdane BH przed przystąpieniem do Körung-u a nie miesiąc po, dlatego Pana przykład jest dla tej sytuacji absurdalny.Tego typu przykłady niczego nie wnoszą do sprawy ani niczego dowodzą. Sam Pan przyznał,że SV uznaje przepisy FCI , zgodnie,z którymi pies zdawał egzaminy wyszkolenia i powinno to być honorowane. W związku z tą sytuacją nasuwa mi się jeszcze jedno pytanie, czy nigdy żaden pies/suka, który miał zrobione PT i IPO-1 nie zaliczył z pozytywnym finalnym skutkiem Körung-u? Myślę, że to dość istotne pytanie. Co do jakiegoś układu gwiazd, o którym był Pan łaskaw wspomnieć to zupełnie nie rozumiem o co chodzi.Czy coś Pan sugeruje?Nigdy nie liczyłem na żaden układ gwiazd,ponieważ po pierwsze takiego nie posiadam a po drugie pies pracował i zdawał wszystkie egzaminy uczciwie i nikt mi nie zarzuci, że było inaczej.A to,że pracowali z nim ludzie, którzy są profesjonalistami w tym co robią to chyba dobrze bo o to w tym chodzi.
_________________
Krzysztof Barski
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
Wolf Jar



Dołączył: 14 Lip 2011
Posty: 249
Skąd: Jarocin

PostWysłany: Czw Lut 18, 2016 1:37 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Panie Krzysztofie chyba się Pan już gubi w swych analizach. W poprzednim poście napisał Pan teorię co to pech, a ja Panu odpisałem, że pech to pech bez znaczenia jak powstał Smile Przykład z prawem jazdy to proste porównanie nie do analiz przez Pana tylko do pokazania, że pierw prawo jazdy, a później jazda ! tak jak pierw BH, a później IPO Smile I to tyle. Nic tu nie ma do analizowania ani szukania, że ktoś chce Panu coś źle sugerować Smile

Niech Pan zrozumie, że ja chciałem tylko Panu napisać jak jest, a nie jak powinno być !!!

Na zakończenie - FCI to organizacja, która ustala tylko zarys hodowli wszelkich ras i zrzesza związki kynologiczne ! i to wszystko. Proszę zauważyć, iż niemieckie zasady mocno odbiegają od polskich zasad ale wszystkie owczarki mają rodowód uznawany przez FCI ! Co to znaczy ano znaczy to, że w każdym kraju mogą być inne regulację zasad hodowli danej rasy ! ustala to związek kynologiczny i powołane do tego kluby danej rasy !

Pan jako hodowca może wybrać do jakiego klubu Pan będzie należał czyli jakie uprawnienia Pan chce psu "wyrobić" Jeżeli zrobi Pan psu polską licencję hodowlaną wg zasad KON to będzie Pana pies pełnowartościowym pod względem oczywiście papierów psem hodowlanym ! Jeżeli Panu to nie starcza i chce Pan żeby Pana pies był psem hodowlanym innego klubu niż KON musi Pan spełnić jego zasady ! A zasady SV mówią, iż pies zdaje egzamin BH, a później IPO Pan tak nie zrobił ! i tyle Smile , a dlaczego nie ma to znaczenia !!!

Nawet gdyby KON stawił się za Panem, a SV wyraziłoby zgodę na zaliczenie Pana psu korungu to wtedy każdy mógłby BH robić po IPO co jest niezgodne z przepisami SV !
SV zarządza tysiącami psów i ma w pompie fakt, że Pana pies wszystko uczciwie i rzetelnie zaliczał pod okiem profesjonalistów Smile

Pana przypadek dotyka "setki" problemów różnic między FCI, związkami kynologicznymi i klubami rasy - idąc dalej mógłby Pan chcieć żeby pana pies np. bez prześwietleń ED był honorowany w SV bo FCI, na to pozwala, a SV musi uznawać wytyczne FCI - Co Pan na ten przykład, a jest ich bez liku Smile
Proszę zrozumieć, że ani KON ani FCI nie ma wpływu i nie może narzucać jaki pies będzie posiadał uprawnienia SV, reguluje to sam klub SV wg swoich przepisów, a w Pana przypadku są oczywiste BH IPO Korung - PT polskie ED 0/0 itp nie są uznawane przez SV mimo, że uznaje je FCI

Pozdrawiam i życzę pozytywnego rozwiązania problemu Smile
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Odwiedź stronę autora
setka



Dołączył: 12 Kwi 2009
Posty: 689
Skąd: Warszawa

PostWysłany: Czw Lut 18, 2016 2:33 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Małe sprostowanie. Do kerungu można przystąpić zaraz po zdaniu IPO1, nie mając skończonych 24 msc. Kerung należy zdać w roku, w którym pies kończy 2 lata
( moja Viana Tensor, zdawała kerung mając 18 miesięcy, chyba ze dwa tygodnie po IPO 1)
_________________
Agata Niemyska
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
Krzysiek



Dołączył: 08 Lut 2012
Posty: 54
Skąd: woj.mazowieckie

PostWysłany: Czw Lut 18, 2016 2:38 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Z tym prawem jazdy to przykład moim zdaniem bez sensu.Czy Pańskie prawo jazdy traci ważność kiedy wjeżdża Pan na teren Niemiec?To samo jest w tym przypadku,ponieważ SV niejako unieważniło wyszkolenie psa,wymagając zrobienia jego wyszkolenia od samego początku.Z prześwietleniami to zupełnie inna bajka, ponieważ nawet jak pies ma zrobione polskie prześwietlenia to w każdej chwili może zrobić niemieckie i będą one ważne,chyba,że wyjdą negatywnie ale przecież mój pies zdał BH pozytywnie.Ja nie mam problemów ze zrozumieniem argumentacji SV, ja się z tym zwyczajnie nie zgadzam. Czy ktoś jest w stanie odpowiedzieć na zadane przeze mnie wcześniej pytanie odnośnie tego czy nigdy nie było przypadków aby SV uznało zaliczony Körung psu/suce, który posiadł wyszkolenie PT i IPO? Wracając do KON to myślę,że jest on w stanie oficjalnie wpłynąć na decyzję SV w tym konkretnym przypadku, oba kluby są w końcu równoprawnymi członkami WUSV. Dziękuję za życzenia pozytywnego dla mnie załatwienia sprawy.
Również Pana pozdrawiam
_________________
Krzysztof Barski
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
setka



Dołączył: 12 Kwi 2009
Posty: 689
Skąd: Warszawa

PostWysłany: Czw Lut 18, 2016 2:57 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Panie Krzysztofie, ja nie słyszałam o żadnym psie czy suce, które miały uznany kerung po 1.01.2012 bez zdanego Bh przed IPO.
Wcześniej już pisałam, że słyszałam o psie któremu Sv nie uznało IPO 2, zdawanego po 1.01.2012 r własnie z powodu braku egzaminu Bh ( a przecież pies ten w latach poprzednich, wg poprzednich regulaminów zaliczył Pt i IPO1)
Takie Sv ma wytyczne i tyle Sad
_________________
Agata Niemyska
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
Wolf Jar



Dołączył: 14 Lip 2011
Posty: 249
Skąd: Jarocin

PostWysłany: Czw Lut 18, 2016 3:12 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Krzysiek napisał:
Z tym prawem jazdy to przykład moim zdaniem bez sensu.Czy Pańskie prawo jazdy traci ważność kiedy wjeżdża Pan na teren Niemiec?

Panie Krzysztofie to Pana pytanie to już właśnie Pana dalsze analizy ! mój przykład to czy można prowadzić samochód umiejąc go prowadzić, a nie mając prawa jazdy odp. NIE I teraz czy można zdawać BH po zdaniu IPO odp. NIE (o takie podobieństwo mi chodziło, a nie o to gdzie można jechać z prawem jazdy Smile )

Krzysiek napisał:
To samo jest w tym przypadku,ponieważ SV niejako unieważniło wyszkolenie psa,wymagając zrobienia jego wyszkolenia od samego początku.

SV Panu nic nie umożliwiało Smile mógł Pan zrobić BH przez IPO w niemczech sam sobie Pan uniemożliwił robiąc nieuznawane już przez SV polskie PT Smile

Krzysiek napisał:
Z prześwietleniami to zupełnie inna bajka, ponieważ nawet jak pies ma zrobione polskie prześwietlenia to w każdej chwili może zrobić niemieckie i będą one ważne,

Będą jeżeli je zrobi przed Korungiem gdyby zrobi po to korungu też byłby nieuznany Smile

Krzysiek napisał:
Ja nie mam problemów ze zrozumieniem argumentacji SV, ja się z tym zwyczajnie nie zgadzam.

Zrozumieć kogoś argumentację, a się z nią nie zgadzać nic nie zmieni Smile

Krzysiek napisał:
Czy ktoś jest w stanie odpowiedzieć na zadane przeze mnie wcześniej pytanie odnośnie tego czy nigdy nie było przypadków aby SV uznało zaliczony Körung psu/suce, który posiadł wyszkolenie PT i IPO?

Takich przypadków, w których SV uznawało korung psu, który ma PT, a nie BH jest sporo ! ale nie ma takiego kiedy ktoś zdaje BH po IPO Smile Gdyby Pan nie zdawał BH to korung chyba by Panu uznali Smile a tak wykorzystali Pana błąd w nadgorliwości Smile


Krzysiek napisał:
Wracając do KON to myślę,że jest on w stanie oficjalnie wpłynąć na decyzję SV w tym konkretnym przypadku, oba kluby są w końcu równoprawnymi członkami WUSV.

KON nie ma żadnego wpływu na decyzje SV ani FCI ani WUSU Smile KON może tylko lepiej lub gorzej argumentować Pana sytuację wystarczy, że napiszą, iż BH zrobił Pan sobie dla własnych celów, a do korungu należy respektować obowiązujące na dzień egzaminów PT chyba, że PT nie było już akceptowane przez FCI bo zastąpiono go BH Smile,a to byłby Pana pech Smile
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Odwiedź stronę autora
setka



Dołączył: 12 Kwi 2009
Posty: 689
Skąd: Warszawa

PostWysłany: Czw Lut 18, 2016 3:28 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Wolf Jar napisał:


Krzysiek napisał:
Czy ktoś jest w stanie odpowiedzieć na zadane przeze mnie wcześniej pytanie odnośnie tego czy nigdy nie było przypadków aby SV uznało zaliczony Körung psu/suce, który posiadł wyszkolenie PT i IPO?

Takich przypadków, w których SV uznawało korung psu, który ma PT, a nie BH jest sporo ! ale nie ma takiego kiedy ktoś zdaje BH po IPO Smile Gdyby Pan nie zdawał BH to korung chyba by Panu uznali Smile a tak wykorzystali Pana błąd w nadgorliwości Smile


[q



Przykład poproszę
_________________
Agata Niemyska
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
Krzysiek



Dołączył: 08 Lut 2012
Posty: 54
Skąd: woj.mazowieckie

PostWysłany: Czw Lut 18, 2016 3:48 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Zapytał Pan czy można zdawać BH po zdaniu IPO i odpowiedział Pan sobie-NIE.Jak widać można skoro pies tak zdał.Następnie napisał Pan,że sam sobie coś uniemożliwiłem robiąc nieuznawane już przez SV polskie PT a po chwili,że gdybym nie zdawał BH(czyli został przy samym PT i IPO) to Körung chyba by mi uznali. Tutaj muszę się z Panem zgodzić,bo prawdopodobnie by tak było.Sam Pan widzi,że również w przepisach SV jest niekonsekwencja i niejasności. Jeśli PT nie byłoby już na tamten czas akceptowane przez FCI(jak Pan napisał) to Horex u nas również powinien mieć unieważnione całe wyszkolenie i uprawnienia reproduktora.
_________________
Krzysztof Barski
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
Wolf Jar



Dołączył: 14 Lip 2011
Posty: 249
Skąd: Jarocin

PostWysłany: Czw Lut 18, 2016 4:34 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Krzysiek napisał:
Zapytał Pan czy można zdawać BH po zdaniu IPO i odpowiedział Pan sobie-NIE.Jak widać można skoro pies tak zdał.

Proszę nie mylić zdał z zostało mu to uznane bo to zasadnicza różnica Smile

Krzysiek napisał:
Następnie napisał Pan,że sam sobie coś uniemożliwiłem robiąc nieuznawane już przez SV polskie PT a po chwili,że gdybym nie zdawał BH(czyli został przy samym PT i IPO) to Körung chyba by mi uznali.

Zasadniczym problemem u Pana nie jest fakt zdania PT zamiast BH (tu można by było powalczyć) tylko zdanie BH po IPO Smile

Krzysiek napisał:
Tutaj muszę się z Panem zgodzić,bo prawdopodobnie by tak było.Sam Pan widzi,że również w przepisach SV jest niekonsekwencja i niejasności. Jeśli PT nie byłoby już na tamten czas akceptowane przez FCI(jak Pan napisał) to Horex u nas również powinien mieć unieważnione całe wyszkolenie i uprawnienia reproduktora.

Widzi Pan Panie Krzysztofie u nas wszystko jest możliwe Smile my nie mamy żadnej bazy danych, która by coś takiego "wychwyciła". U nas można mieć imbred 1-1, można sobie wybierać prześwietlać lub nie, szkolić lub nie, robić licencję lub nie, robić DNA lub nie, można też zrobić miot na suce i psie bez żadnych uprawnień i wpisać co nam "ślina na papier przyniesie", można pokryć sukę krótkowłosą psem długowłosym, a wpisać, że ojcem był inny pies (wtedy w miocie jest więcej modnych dobrze się sprzedających kłaków) oraz po powyższych mykach lub wyborach wygrywać potomstwem wystawy, zdobywać chempionaty itp. itd. Tak więc Pana nieścisłość w kolejności zdawanych egzaminów powinna być wyniesiona na piedestał, a nie, nie uznana Smile
Pozdrawiam
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Odwiedź stronę autora
Krzysiek



Dołączył: 08 Lut 2012
Posty: 54
Skąd: woj.mazowieckie

PostWysłany: Czw Lut 18, 2016 4:46 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Panie Marku,proszę nie mieszać ewidentnych i robionych celowo przekrętów z moją sytuacją bo chyba jednak subtelna różnica między tymi dwoma rzeczami jest.
_________________
Krzysztof Barski
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
setka



Dołączył: 12 Kwi 2009
Posty: 689
Skąd: Warszawa

PostWysłany: Pią Lut 19, 2016 10:31 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Gdyby Panowie śledzili na bieżąco komunikaty Gksp, ZKwP nie byłoby kilku błędów w Panach wypowiedziach.
Nie można mówić o żadnej nadgorliwości w zdaniu BH po zdanym już wcześniej IPO ( i jakoby to było przyczyną nieuznania kerungu).
Egzamin Bh został wprowadzony u nas jako obowiązkowy od 15 lipca 2012 r. Mówi o tym komunikat GKSP z dnia 1 czerwca 2012 r ( na pierwszej stronie podawalam linki do wątku na ten temat) . W komunikacie tym była też mowa o możliwości zdania Bh już po wcześniej zdanym IPO ( ustalono jakiś okres przejściowy). - Niestety nie mam skopiowane tego komunikatu, pewnie jest w jakiś archiwalnych na str gksp.
Ale to dotyczy Polski.
Dla Sv jest to chyba mało istotne.
Chcąc hodować wg przepisie niemieckich musimy brać pod uwagę, że nasze przepisy nie są dostosowane, tak samo jak prześwietlenia. Jeździmy przecież do Niemiec prześwietlać przed zdawaniem kerungu, a mioty urodzone przed kerungiem rodziców ( i jeśli rodzice nie uzupełnią w odpowiednim czasie) nie będą istniały dla Niemców
_________________
Agata Niemyska
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
Krzysiek



Dołączył: 08 Lut 2012
Posty: 54
Skąd: woj.mazowieckie

PostWysłany: Pią Lut 19, 2016 11:19 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

setka napisał:
Gdyby Panowie śledzili na bieżąco komunikaty Gksp, ZKwP nie byłoby kilku błędów w Panach wypowiedziach.
Nie można mówić o żadnej nadgorliwości w zdaniu BH po zdanym już wcześniej IPO ( i jakoby to było przyczyną nieuznania kerungu).
Egzamin Bh został wprowadzony u nas jako obowiązkowy od 15 lipca 2012 r. Mówi o tym komunikat GKSP z dnia 1 czerwca 2012 r ( na pierwszej stronie podawalam linki do wątku na ten temat) . W komunikacie tym była też mowa o możliwości zdania Bh już po wcześniej zdanym IPO ( ustalono jakiś okres przejściowy). - Niestety nie mam skopiowane tego komunikatu, pewnie jest w jakiś archiwalnych na str gksp.
Ale to dotyczy Polski.
Dla Sv jest to chyba mało istotne.
Chcąc hodować wg przepisie niemieckich musimy brać pod uwagę, że nasze przepisy nie są dostosowane, tak samo jak prześwietlenia. Jeździmy przecież do Niemiec prześwietlać przed zdawaniem kerungu, a mioty urodzone przed kerungiem rodziców ( i jeśli rodzice nie uzupełnią w odpowiednim czasie) nie będą istniały dla Niemców


Dziękuję za tą wypowiedź,ponieważ rozjaśnia ona po części tą sprawę. Obowiązkowo BH weszło zatem u nas dokładnie od 15 lipca 2012 roku a Horex zdał BH w sierpniu 2012r. Czyli wszystko odbyło się zgodnie z przepisami-przynajmniej naszymi.Ale nie to jest najważniejsze.Pytanie brzmi w jakim celu została stworzona możliwość zdania BH już po zdanym wcześniej IPO, bo chyba nie dla samej przyjemności zdania egzaminu BH?Czemuś to chyba miało służyć.Czy w poprzednich latach wszyscy polscy hodowcy, którzy robili Körung, robili najpierw BH w Niemczech?Nie było przypadków psów z PT?
_________________
Krzysztof Barski
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum www.owczarek-niemiecki.ipnet.pl Strona Główna -> Problemy środowiska owczarkarzy Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Idź do strony Poprzedni  1, 2, 3  Następny
Strona 2 z 3

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group