Forum www.owczarek-niemiecki.ipnet.pl Strona Główna www.owczarek-niemiecki.ipnet.pl
Forum ON
 
 FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

Zasady Hodowli
Idź do strony 1, 2, 3  Następny
 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum www.owczarek-niemiecki.ipnet.pl Strona Główna -> Hodowla
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Wolf-Jar
Gość





PostWysłany: Pon Cze 30, 2008 12:07 pm    Temat postu: Zasady Hodowli Odpowiedz z cytatem

Zasady Hodowli Mocny temat jak na młodego hodowcę ale myślę, że odważni hodowcy będą chcieli się podzielić swoimi przemyśleniami.

Ostatnio zmieniony przez Wolf-Jar dnia Wto Lip 15, 2008 11:28 am, w całości zmieniany 1 raz
Powrót do góry
Wolf-Jar
Gość





PostWysłany: Pon Cze 30, 2008 12:39 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Dla odwagi innych zacznę rozwój tematu.
Wykorzystując mój moduł hodowli ( analizy rodowodowe) zauważyłem ciekawą powtarzalność dobrych wyników hodowlanych w założeniu dla szczeniaka gdy ojcem matki był Baru von Haus Yu.

Oto przykłady Z Braunschweig 2007 rok.

GHKL - Yerom vom Haus Salihin - V 7
GHKL - Zapp vom Eichenplatz - V 25
GHKL - Merlin vom Osterberger Land- V 31
------------------------------------------------------------------------------------
GHKLH - Hasel vom Streek - VA 3
GHKLH - Anika van de Herdersfarm - VA 7
GHKLH - Chanel degli Achei - V 4
GHKLH - Hasel vom Osterberger Land - V 22
------------------------------------------------------------------------------------
JHKLR - Orbit vom Anger - SG 22
JHKLR - Kimbo vom Hochstadter Wehr - SG 26
------------------------------------------------------------------------------------
JHKLH - Gloria vom Vatenberg - SG 3
JHKLH - Zaira vom Rumbachtal - SG 6
JHKLH - Jade von der Zomerdijkslanden - SG 10
JHKLH - Trimpy vom Osterberger Land - SG 18
------------------------------------------------------------------------------------
JKLH- Furbo Degli Achei - SG 2
JHLH - Bruno von Campaluna - SG 43
------------------------------------------------------------------------------------
JKLH - Ester van de Herdersfarm - SG 28
------------------------------------------------------------------------------------
Takich przykładów w latach poprzednich do 2007 roku jest wiele, wnioskując dużą siłę hodowlaną od strony matek psa Baru von Haus Yu postarałem się zakupić sukę właśnie z takim znaczeniem (Baru ojciec matki ) Po dość długim poszukiwaniu znalazłem sukę Hanke vom Ostergerger Land. Suka SG 30 w Ulm 2005 roku, pochodząca z super wyrównanego miotu ( siostra Hasel SG 3 ) matka Mirka super przekazująca suka, w każdym miocie dawała dzieci wysoko "chodzące" na światówkach.
Uznając za najbardziej coś dające inbredy psów od strony matek, a nie od strony psów, postanowiłem pokryć sukę Hanke psem o takim samym założeniu jakości hodowlanej Baru von Haus Yu czyli Furbo Degli Achei. zobaczymy co los przyniesie.
Zachęcam innych hodowców do wyrażania swoich opinii na temat własnych przemyśleń stosowanych w ich hodowlach. I szkoda tylko, że osoby odpowiedzialne za hodowlę, a SĄ takowe w Klubie nie potrafią zorganizować choć jednego sympozjum poświęconego Tematowi, który odważyłem się założyć.


Ostatnio zmieniony przez Wolf-Jar dnia Wto Lip 15, 2008 11:28 am, w całości zmieniany 1 raz
Powrót do góry
auerbach



Dołączył: 24 Kwi 2008
Posty: 14
Skąd: Schwandorf

PostWysłany: Wto Lip 01, 2008 10:41 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Hallo Marek

Moim zdaniem masz racie co chodzi o Linie Baru ale moim zdaniem Linia Esko to jest to samo tez matki które są po Esko dają Ładne szczeniaki które bardzo wysoko hodza
pozdrawiam Marek Danecker
_________________
Marko Danecker Zwinger von Auerbach
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora
Wolf-Jar
Gość





PostWysłany: Wto Lip 01, 2008 1:23 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Zgadzam się, że po Esko i po wielu innych psach jest dużo wysoko "chodzących" zwierząt - jednak w moim systemie Baru pod tym względem jest dominujący i z tego względu poszedłem w zakup suki właśnie z linii Baru.
Druga sprawa to to, że jeżeli pies jest tylko ojcem matki naszego szczeniaka to trudno tu mówić o jakieś linii - no ale niech będzie mówmy o linii.

I miałbym prośbę do innych hodowców żeby w tym temacie pisać posty z nim związane czyli "uzasadniać swoje decyzje w hodowli", a nie dyskutować nad uzasadnianiem innych - nie o to w tym chodzi.


Ostatnio zmieniony przez Wolf-Jar dnia Wto Lip 15, 2008 11:28 am, w całości zmieniany 1 raz
Powrót do góry
TOMI



Dołączył: 12 Cze 2008
Posty: 33
Skąd: Świętochłowice

PostWysłany: Wto Lip 01, 2008 6:50 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Dla mnie te tematy, jak na razie to czarna magia, więc niech się Pan nie gniewa, że zabieram głos, ale chodzi mi o Zaire vom Rumbachtal SG7, bo w jej rodowodzie nie ma Baru von Haus Yu. Ojcem jej matki jest VA10 Orbit von Tronje.

Pozdrawiam Tomek.
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
Wolf-Jar
Gość





PostWysłany: Wto Lip 01, 2008 7:42 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Jak tu Panu odpowiedzieć......Powiem tak, hodowla jest tematem, w którym nie ma recepty na sukces ale są wszelkiego typu "narzędzia" , które pomagają podjąć dobrą decyzję co do wyboru reproduktora dla suki lub pozostawienie bądź zakup suki do dalszej hodowli. Tymi narzędziami mogą być obserwacje inny hodowców, analizy potomstwa danego psa, wnioski z jakości narodzonych szczeniąt itd. Można też sobie pomóc poprzez informatykę, która wykona dla nas różnego rodzaju analizy np. współczynniki inbredu, pokrewieństwa, homozygotyczność, heterozygotyczności, ED HD itp.
Każdy hodowca powinien czymś się kierować rozwijając swoją hodowlę i właśnie po to założyłem ten temat. Temat, w którym hodowcy dzielili by się swoimi przemyśleniami na konkretnych przykładach. Większość hodowców rozwija swe hodowle na chybił trafił nie ma tam ciągłości jakiś założeń, krycia są ze względu na modę psa bądź możliwość dostania się do danego reproduktora. Najgorsze jest to, że w Polsce próbuje się hodować po "naszemu" na nasz rynek, co stawia nas na świecie w świetle jakości ON na szarym końcu.
Ten temat ma służyć właśnie takim osobą jak Pan tzn młodym hodowcą i nie tylko, można sobie poczytać z jakich założeń hodowlanych wychodzą inni i dlaczego, problem jest taki, że nikt nie chcę o tym pisać i myślę, że nie dlatego, że to ich tajemnica zawodowa Very Happy


Ostatnio zmieniony przez Wolf-Jar dnia Wto Lip 15, 2008 11:28 am, w całości zmieniany 1 raz
Powrót do góry
TOMI



Dołączył: 12 Cze 2008
Posty: 33
Skąd: Świętochłowice

PostWysłany: Wto Lip 01, 2008 8:00 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Bardzo sie cieszę, że jest w tym środowisku właśnie ktoś taki jak Pan!!!
Mam nadzieje, że inni w tej kwestii ( tj. dzielenia się na forum swoją wiedzą, doświadczeniem itd.) hodowcy pójdą w Pana ślady, a to z pewnością przyniesie same korzyści dla "polskiego" ON!
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
askad



Dołączył: 07 Gru 2007
Posty: 1764
Skąd: Gliwice

PostWysłany: Sro Lip 02, 2008 12:25 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

auerbach napisał:

Moim zdaniem masz racie co chodzi o Linie Baru ale moim zdaniem Linia Esko to jest to samo tez matki które są po Esko dają Ładne szczeniaki które bardzo wysoko hodza


Zgadzam się w 100%. Nigdy by się nie narodził taki pies jak Zamp Thermodos, gdyby jego matka nie była córką Esko. Takie przykłady można mnożyć.

Teraz - wracająć do tematu wątku - napiszę parę słów o swojej hodowli. Z góry przepraszam za lakoniczność - ale tuż przed Świerklańcem jestem "ugotowana" czasowo - a chcę coś napisać, aby pokazać, że ten wątek uważam za bardzo cenny Exclamation

Dobierając partnera dla mojej Wilmy - marzyło mi się znalezienie samca (pasującego do niej eksterierowo), który miałby w rodowowdzie zarówno Esko jak i Baru - miałabym wtedy inbred na Natza Steigerhof (ojca Baru) oraz na Jango Fuerstenberg (ojca Esko).
Nie było to wcale takie proste. Mam bowiem dodatkowe wymagania co do reproduktorów, którymi kryję - współczynnik HD mniejszy niż 90 oraz zaliczone testy na BSZS (jeśli wiek psa na to pozwala).
Najbardziej "leżał" mi Cello Haus Yu - ale niestety - pomimo, że bardzo trzymałam za niego kciuki, nie udało się mu po raz drugi zaliczyć testów.

Stwierdziłam więc, że ponieważ nie ma psa, który spełnia moje wymagania, muszę je trochę zmienić Very Happy .
Zrezygnowałam z Esko i zaczęłam szukać psa posiadającego w rodowodzie Baru.
Pies miał mieć ładna maskę (bo tego brak mojej suce), mieć temperament i prezentację "z wysoko uniesioną głową" - bo tego często brak potomkom Baru. Pierwszy mój wybór padł na Furbo - ale niestety był wtedy jeszcze za młody.
Drugim kandydatem był Sony des Jardins du Peyrou - pies, który swojego czasu oczarował mnie na BSZS. Miał on dodatkową zaletę średniego wzrostu - co jest bardzo ważne w przypadku inbredowania na Natza Steigerhof Exclamation I tak właśnie został wybrany partner mojej Wilmy - zaliczone testy na BSZS oraz współczynnik przekazywalności dysplazji 82 utwierdziły mnie w wyborze.

A co do Esko - na pocieszenie posiadam jego wnuczkę - córkę Bravosa Steffen Haus Exclamation Jeśli wybiorę dla niej partnera - na pewno przedstawię uzasadnienie wyboru w tym wątku - a mam nadzieję, że inni hodowcy również pójdą w nasze ślady (moje i hodowcy Wolf Jar) Exclamation

Na razie mogę tylko powiedzieć dlaczego kupiłam Efendi (córkę Bravosa)Exclamation Był to trochę wybór spontaniczny Exclamation Fascynuje mnie nie tylko eksterier, ale równiez charakter Exclamation Kilka lat temu z przyjemnością patrzyłam na super testy na BSZS psa Bob v. Grafenburg Exclamation Jest on synem Duxa Valcuvia - czyli pół bratem Quantum Arminius - założyłam więc, że tak rewelacyjną pasję na łup odziedziczył Bob raczej po matce.
Gdy więc dowiedziałam się, że znany w Polsce sędzia Frank Goldlust wypożyczył na miot matkę Boba Grafenburg, a do tego pokrył ją synem Esko - nie wahałam się ani minuty. I nie żałuję Very Happy
_________________
Asia Domańska
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Odwiedź stronę autora
Oman



Dołączył: 08 Sty 2008
Posty: 326
Skąd: Poręba Żegoty

PostWysłany: Sro Lip 30, 2008 1:45 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

"postanowiłem pokryć sukę Hanke psem o takim samym założeniu jakości hodowlanej Baru von Haus Yu czyli Furbo Degli Achei."

Dlaczego więc na Twojej stronie pojawiła się informacja o kryciu Hanki Zampem ? I oczywiście rozumiem, że problemem była kwestia dostania się do krycia do Furbo i to było powodem zmiany planów, tylko nie bardzo rozumiem akurat taki wybór: Furbo i Zamp to psy absolutnie różne, o różnych rodowodach, różnym eksterierze. Czy nie lepiej (podążając Twoim tokiem rozumowania) było zdecydować się na psa o przynajmniej podobnym genotypie co Furbo i zgodnie z pierwotnym założeniem zinbredować miot na Baru ?

Agnieszka
_________________
Agnieszka Moscoa Zeledon
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
Wolf Jar
Gość





PostWysłany: Sro Lip 30, 2008 2:03 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Odpowiem na to pytanie bo jest dobrze zadane.
Do Furbo nie mam problemu się dostać, problemem jest jego psychika dzięki, której nie będzie wystawiany w tym roku na światówce. Alternatywą do krycia był Pear Hasenborn pies, który będzie w pierwszej trójce na tegorocznej światówce - pech chciał, że Hanka będzie miała za wcześnie cieczkę Pear może kryć od 18 września. Szukając innego rozwiązania gdzie inbredowałbym na Baru nic ciekawego nie znalazłem ( bo nie tylko chodziło o samą obecność Baru od strony matki ). Zacząłem analizować inne genetyczne skojarzenia i możliwość krycia w czasie światówki - padło na Zampa. Zamp daje ciekawe wyniki w skojarzeniu z Hanką ze względy na inbred 4-4 na Yassko von der Roten Matter, który to posiada bardzo wysoki współczynnik Inbredu 4,4 % w stosunku do współczynnika pokrewieństwa 12,3 %. Drugą sprawą była obserwacja skojarzenia siostry Hanki z Zampem, która pokazała trafność skojarzenia ( Arany Osterberger-Land wysoko chodzi na landówkach (Ojciec Zamp Thermodos - Mama Holly Osterberger-Land) )
Oglądałem tą sukę i podobała mi się strasznie - typ, wyraz tego czego był oczekiwał u swojej suki. To na tyle ogólnie innych szczegółów nie podaje bo powiedzą, że się wymądrzam
Powrót do góry
brawos



Dołączył: 08 Sty 2008
Posty: 893
Skąd: Grodzisk Mazowiecki

PostWysłany: Sro Lip 30, 2008 2:13 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

No prosze Furbo ma problem a Zamp nie....Pierwszy raz testow nie zaliczyl a za drugim razem zrobil to ledwo, ledwo i cala ekipa od Zampa w pomaranczowych koszulkach tak sie darla w nieboglosy ze trzeba byloby byc durniem zeby sie nie zorientowac ze ten pies ma wlasnie problem z psychika....bo wlasnie ludzie od Zampa pokazali swoim zachowaniem ze pies owszem ma problem.
_________________
www.brawosbis.pl Wink
"... Bo pies to nie tylko pies, jak wiesz.
Pies to jest wszystko to, co chcesz..."
Ludwik Jerzy Kern
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Odwiedź stronę autora
Wolf Jar
Gość





PostWysłany: Sro Lip 30, 2008 2:27 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

---

Ostatnio zmieniony przez Wolf Jar dnia Czw Paź 02, 2008 8:33 am, w całości zmieniany 1 raz
Powrót do góry
brawos



Dołączył: 08 Sty 2008
Posty: 893
Skąd: Grodzisk Mazowiecki

PostWysłany: Sro Lip 30, 2008 2:34 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

no nie oczywiscie moje stwierdzenie, ze Zamp ma slaba psychike i testow nie zaliczyl kompletnie nie trzyma sie tego watku....
_________________
www.brawosbis.pl Wink
"... Bo pies to nie tylko pies, jak wiesz.
Pies to jest wszystko to, co chcesz..."
Ludwik Jerzy Kern
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Odwiedź stronę autora
Wolf Jar
Gość





PostWysłany: Sro Lip 30, 2008 2:47 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Wątek - to zasady hodowli i jest to omawianie aspektów na przykładach z własnej hodowli, pisanie, że pies ma słabą psychikę bo nie zaliczył testów to czcze gadanie. Rezygnacja z Furbo to też trochę polityki, która jest odnośnie Niemców bardzo ważna na przyszłość - powiem Pani bo może Pani zobaczy, że nie wiedząc wszystkiego lepiej się nie wypowiadać - Hanka to suka właściciela Godalis więc też Tino, a bardzo bym chciał iść w grupie Tino za rok z suką po Abie - oczywiście ze wsparciem Pana Reinera. Nie mówię, że polityka w tym aspekcie w stosunku krycia Furbo była najważniejsza ale miała też znaczenie czego nie ukrywam.
Powrót do góry
auerbach



Dołączył: 24 Kwi 2008
Posty: 14
Skąd: Schwandorf

PostWysłany: Pon Sie 04, 2008 8:18 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Wolf Jar napisał:
Problem Furbo jest o tyle gorszy od Zampa, że oprócz tego, że nie gryzie to jest agresywny do ludzi i sędziów. Druga sprawa to, że Zamp ma SchH 3 i korung, a Furbo ma ledwo SchH 1 i kilka razy nie zaliczał korungu. Zresztą Pni coś wytłumaczyć to syzyfowa praca.


Co za głupoty panie Marku piszesz to już czytać nie idzie Furbo widziałem w tym roku na wystawach Parę razy i nie wiedzialem zęby byl agresywny do ludzi, a co chodzi o Körung to jak się raz go nie zaliczy to trzeba 1 rok czekać aby następny ras można do körungu dochodzić
_________________
Marko Danecker Zwinger von Auerbach
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum www.owczarek-niemiecki.ipnet.pl Strona Główna -> Hodowla Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Idź do strony 1, 2, 3  Następny
Strona 1 z 3

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group