Forum www.owczarek-niemiecki.ipnet.pl Strona Główna www.owczarek-niemiecki.ipnet.pl
Forum ON
 
 FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

Peterborough 22 IV 2007

 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum www.owczarek-niemiecki.ipnet.pl Strona Główna -> Wystawy (świat)
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
martus



Dołączył: 21 Cze 2008
Posty: 7
Skąd: Layton

PostWysłany: Pon Paź 06, 2008 4:24 pm    Temat postu: Peterborough 22 IV 2007 Odpowiedz z cytatem

Peterborough 22 IV 2007


GSDL of GB – The German Shepherd Dog League of Great Britain, jest największym w Wielkiej Brytani klubem rasy owczarek niemiecki, członkiem WUSV. Jest też organizatorem wielu prestiżowych wystaw tej rasy. O ostatniej z nich, której byłem widzem mam okazje poniżej coś powiedzieć.
Wystawa GSDL w Peterborough, zorganizowana została w niewielkiej, przylegającej miejscowości Wansford, znajdującej się około 130 kilometrów na północ od Londynu i około 140 kilometrów na wschód od Birmingham. Za teren wystawy, organizator wybrał ośrodek rekreacyjno wypoczynkowy Sacrewell Farm. Okolica niezwykle malownicza, jakże sprzyjająca tego typu okolicznościom. Dookoła żadnych autostrad, czy też osiedli. Przez moment można się było poczuć jak u kolegi Tabaczyńskiego w Błażejewku. Na terenie wystawy znajdował się pawilon restauracyjny, który dzień wcześniej przed wystawą posłużył za miejsce uroczystego spotkania zaproszonych sędziów z członkami zarządu klubu, oraz wystawcami. Spotkanie podobno odbyło się w miłej atmosferze. Nie wiem, tam akurat nie byłem. W dniu wystawy w pawilonie tym można było natomiast zjeść śniadanie, lunch, czy też obowiązkowo napić się ciepłej herbaty z mlekiem. Wszystko wyjątkow smaczne i w całkiem przystępnych cenach. Wstęp na teren wystawy oraz parking były bezpłatne, katalog kosztował 4 funty.
Na wystawe zaproszono dwuch sędziów ze skandynawi. Psy sędziował pan Lars Nielsen (hodowla Seeback) ze Szwecji, natomiast oceny suk dokonał Leif v Belgen (hodowla Welincha) z Norwegi. Oprócz zagranicznych sędziów, niewątpliwą atrakcją dla brytyjskich wystawców było stoisko URMY, na której za 50 euro każdy mógł uwiecznić swojego „championa” w profesjonalny i dobrze nam znany sposób. Warto w tym miejscu dodać, że Urma cieszyła się bardzo dużym zainteresowaniem.
W sumie na wystawie zgłoszonych zostało 209 owczarków niemieckich. 65 psów, 98 suk, 9 weteranów (w tej klasie psy i suki sędziowane były jednocześnie w jednym ringu) oraz 37 szczeniąt do klasy, która po raz pierwszy została zaprezentowana na specjalistycznej wystawie w Wielkiej Brytani, czyli Puppy Parade (tłm. Parada Szczeniąt) gdzie spotakały się pieski i suczki w wieku od 4 do 6 miesiąca (również pokazywane jednocześnie psy i suki w jednym ringu). Podczas Puppy Parade na ringu obecni byli obaj sędziowie, którzy zgodnie podkreślali, że w skandynawii tego typu klasa jest zawsze wymieniana w katalogu i ma duże znaczenie w oswajaniu szczeniąt z wystawami. Jednoznacznie też dawali do zrozumienia, że klasa ta nie ma nic wspólnego z rywalizacją, chodzi jedynie o „kształtowanie charakteru”. Musze przyznać, że zaprezentowało się wiele dobrze rokujących jak na swój wiek szczeniąt.
Oprócz pamiątkowych medali i dyplomów, organizator przewidział również nagrody dla zwycięzców poszczególnych klas. Zwycięzcy klas otwartych suka i pies dodatkowo otrzymywały duży worek karmy (15kg) sponsora wystawy Arden Grange (bardzo popularna pośród brytyjskich owczarkarzy -od niedawna dostępna również w Polsce), oraz 50 funtów nagrody pieniężnej (zgłoszenie na wystawe kosztuje od 15 do 20 funtów). Najlepszy pies i najlepsza suka dostawały również duży worek Arden Grange oraz 50 funtów. Zwycięzca w juniorach i pośredniej mały worek karmy oraz 20 funtów. Najlepsze szczeniaki 50 funtów i mały worek, najlepszy weteran dostawał duży worek i 15 funtów. Jak na brytyjskie warunki, nagrody pieniężne nie powalały na kolana, ale były bardzo miłym akcentem wynikającym po części z tutejszej obyczajowości.
Podział klas na brytyjskich wystawach jest nieco odmienny od tego do czego przyzwyczajają nas wystawy w Polsce, czy też u najblizszych sąsiadów. Z tego co zdołałem się zorientować, jest on różny dla różnych ras, oraz różny dla różnych okolic w jakich wystawa jest organizowana. Na wystawie w Peterborough podział ten wyglądał następująco:
- Minor Puppy Dog/Bitch – szczenięta od 6 do nie ukonczonego w dniu wystawy 9 miesiąca
- Puppy Dog/Bitch – szczenięta od 6 do nie ukonczonego w dniu wystawy 12 miesiąca
- Junior Dog/Bitch – od 6 do nie ukończonego w dniu wystawy 18 miesiąca
- Special Yearling Dog/Bitch – od 6 do nie ukończonego w dniu wystawy 24 miesiąca
- Post Graduate Dog/Bitch – dla psów i suk, które jeszcze nie zdobyły pierwszej lokaty, lub nie dostały jeszcze wniosku na championa
- Open Dog/Bitch – klasa otwarta (tak samo jak w Polsce)


Jak przystało na specjalistyczną wystawe danej rasy, również i ta w Peterborough był bardzo silnie obsadzona, a wybór zwycięzców poszczególnych klas przyspażał sędziom dużych problemów, gdyż trzeba przyznać, że stawki były bardzo wyrównane. Rzucał się w oczy bardzo ujednolicony typ większości wystawianych owczarków, co również warte zauważenia, przytłaczająca większość z nich posiada brytyjskie przydomki hodowlane, lecz rodowód jest „w całości niemiecki”.

Minor Puppy – psy
NATZ Tramella (VA QUENN v Loher Weg x TOYNA Regina Pacis)
Mirwood XAVI at Vonmeister(VA QUENN v Loher Weg x ROSE Mirwood)
Nikonis TIGA (YAGO Nikonis x Nikonis VIVA)

Minor Puppy- suki
Tramella NOKIA (VA QUENN v Loher Weg x TOYNA Regina Pacis)
Conadrew ZARA (Ch Starhopes CHIVALRY x Conadrew SERENA)
Blerio SCHIRA (Ch Videx Varus x Videx ANYA)

Puppy – psy
RIKKI Conadrew (PHILIPP aus der Neuen Hauffstrasse x BIANKA Conadrew)
Arjaybe ADRIO (AJAX v Muhlbach v Vandagreen BECKS)
Dechsline SCHALK (ROCKY v Haus Tepferd x KAZETI ARAMH at Dechsline)

Puppy – suki
AUORA von Annouk (ZECKEL v d Mausespitz x GLORIA v Bitburgerland)
Ardenburg ALLEGRA (PAKROS D’Ulmental x FINA v d Graftwiesen)
Conadrew WISPA (PHILIPP aus der Neuen Hauffstrasse x BIANKA Conadrew)

Klasa junir – suki
Bardzo silna klasa, w której zgłoszonych zostało 21 suk, do oceny przedstwiono jednak tylko 13. Bo dość długiej ocenie sędzia zdecydował.
1. Tirgram ODDYSSEY (PHILIPP aus der Neuen Hauffstrasse x Tirgram REMY)
2. Shernaa TIKKA (Ingodds AGASSI x ANDERMA HOLLY V Shernaa)
3. Usharrgo MALAN (PHILIPP aus der Neuen Hauffstrasse x BELEZRA JENNA v Usharrgo)

V1 Tirgram ODDYSSEY


Junior – psy
Zgłoszono 9 psów, do oceny przedstawiono 7. Równie silna stawka co i w sukach, a kolejność była następująca
Alexbria GUSTAV (PHILIPP aus der Neuen Hauffstrasse x RAFAYE VANJA at Alexbria)
Corjon MARK (PHILIPP aus der Neuen Hauffstrasse x BYGOLY MISS MONEY PENNY at Corjon)
Presidio EROS (GRINGO v d Mauritshoek x DIDO Presidio

V1 Alexbria GUSTAV

Post Graduate – psy
Ta klasa zaskoczyła mnie najbardziej, gdyż z tego co mi opowiadali zaprzyjaźnieni angielscy hodowcy, ta klasa to taki swego rodzaju “Puchar UEFA”, taka jakby niższa półka. W ringu wyglądało to troche inaczej. Zaprezentowały się na prawde bardzo ciekawe zwierzęta. Zgłoszonych zostało 16 psów, ale do oceny przedstawiono 11. Decyzją sędziego czołowa trójka wyglądała następująco:
Loutoria CRISTIANO (Ch Conadrew TOSCA x Ashdante ELANA)
Silverleigh ESTOR (ESTO v Noort x Silverleigh NIMH)
ISO vom Ziskawinkel (VA QUANTUM v Arminius x VICI v Ziskawinkel)

Post Graduate – suki
MEYER Anpo (ZENNO v Huhnegrab x Conadrew SPITZA in Anpo)
Jenamdal FEEBY (Korzwin VITO x Jenamdal DIVA)
QUEEN von Oasis (ZAMP v Thermodos x THEA v Boronenwald)


MEYER Anpo

Open – psy
Najbardziej oczekiwana klasa na wystawie, głownie ze względu na zgłoszone psy. Otóż tego dnia miało ze sobą rywalizować 5 najczęściej uzywanych w zeszłym roku do hodowli samców. Kolejno w ringu mmiały się pojawić: Shotaan FABIUS (ERASMUS v Nort x SEZANNA v d Kahlerheide), PHILIP aus der Neuen Hauffstrasse (LARUS v Batu x JOY aus der Neuen Hauffstrasse), YAGO Nikonis (TIMO v Berrekasten x Nikonis ELEKTRA), ICE v Steinhauerberg (YASKO v Farbenspiel x KARIN v Wildsteiger Land), AJAX vom Muhlbach (PACCO v Nadlehaus x ISABELL v d Maleiche). Niestety z zapowiadanej piątki pojwiły się tylko YAGO i AJAX i PHILIP. Sędzia po szybkiej ocenie na stój i długiej w ruchu dokonał następującego ustawienia:
1. YAGO Nikonis (TIMO v Berrekasten x Nikonis ELEKTRA)
2. AJAX vom Muhlbach (PACCO v Nadlehaus x ISABELL v d Maleiche)
3. PHILIP aus der Neuen Hauffstrasse (LARUS v Batu x JOY aus der Neuen Hauffstrasse)


YAGO Nikonis

Open – suki
Blerio BOUDICA (ZAMB v Kahlenbrgerland x KELNIK LANA at Blerio)
Lararth SASSY (Lararth HOUDINI x Lararth AYESHA)
BARA von Haus Yu (PITT v Linnepertal x MIRCA v Haus Yu)

Wystawa pozostawiła bardzo miłe wspomnienia, większość wystawców i widzów podzielała opinie sędziego Larsa Nilsena, nieco inaczej sytuacja przedstawiała się na ringu suk, gdzie oceny dpokonywał Leif v Belgen. Ocena w tym ringu nieco się przeciągała, a ostateczne ustawienia stawki poniżej miejsca 1 i 2 spotykały się niejednokrotnie z dość zimnym przyjęciem.
Jakkolwiek jednak wystawa dostarczyła mi wielu miłych wrażeń, kolejnych doświadczeń i kolejnych wspomnień. Z niecierpliwością oczekuję kolejnej wystawy organizowanej przez GSDL.


Marcin Muszarski
martus9@interia.pl
GSDL member
_________________
Marcin Muszarski
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Numer GG
Basia i V



Dołączył: 07 Sty 2008
Posty: 367
Skąd: Krakow

PostWysłany: Pon Paź 06, 2008 5:26 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Dziekujemy za relacje, mam tylko pytanie - czy nie pomyliles sie w ustaleniu przedzialow wiekowych w klasach? nie powinno byc np 6-9 mies, 9-12 itd?
No i jeszcze - w GB nie ma w ogole klasy uzytkowej?
_________________
Barbara Pawlik
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Numer GG
martus



Dołączył: 21 Cze 2008
Posty: 7
Skąd: Layton

PostWysłany: Pon Paź 06, 2008 5:48 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Wielka Brytania to kraj tradycji. Tu w każdym okręgu (czytaj odpowiednik naszego województwa) spotkasz inny podział na klasy i brzmi to dziwnie ale nie na wszystkich wystawach masz typową klasę użytkową. Często brytyjska klasa adult jest traktowana jako użytki, ale tylko wtedy gdy organizatorzy zaznaczają iż w tej klasie wymagane jest wyszkolenie. Od 4 lat jeżdżę tu po wystawach i prosze mi wierzyć, że często tutejsi hodowcy mają problem do jakiej klasy zgłosić sukę czy psa, gdyż podział wiekowy się przeplata. Np. Jak masz suke w wieku 14 miesięcy to na niektorych wystawach masz możliwość wyboru aż 3 klas dla niej, a idąc jeszcze dalej możesz ją we wszystkich 3 pokazać. Wystawa w Coleshill, która również opisałem na tym forum (British Sieger) była pierwszą na jakiej był czytelny podział na klasy. Podobno ma się to zmienić i zostanie przyjęty jeden podział na klasy. Nie wiem czy to wytłumaczenie wystarczy, ale mam nadzieje że pomoże. Pozdrawiam!
_________________
Marcin Muszarski
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Numer GG
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum www.owczarek-niemiecki.ipnet.pl Strona Główna -> Wystawy (świat) Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group