Forum www.owczarek-niemiecki.ipnet.pl Strona Główna www.owczarek-niemiecki.ipnet.pl
Forum ON
 
 FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

Praca z własnym psem
Idź do strony Poprzedni  1, 2, 3, 4  Następny
 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum www.owczarek-niemiecki.ipnet.pl Strona Główna -> Szkolenie/Sport (PT,IPO)
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Renata Horzela



Dołączył: 31 Sty 2008
Posty: 147
Skąd: Mikołów

PostWysłany: Sro Paź 08, 2008 9:56 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Zgadzam się z właścicielem hodowli Wolf-Jar. To prawda, pies albo rodzi się z tym czymś, albo nie. Jeżeli anatomia mu na to pozwala, to zawsze będzie efektownie prezentował się w ringu na wystawach. Chodzenia z głową do góry niestety nie można wyćwiczyć. Wielokrotnie w przeszłości próbowałam to uzyskać poprzez chodzenie na spacery w specjalnym łańcuszku z szeroką skórą, która miała poprawić sposób noszenia głowy przez psa. Efekty były znikome, ponieważ moja pierwsza suczka chodziła dalej siłowo z głową na dół. Natomiast moja druga sunia, z kolei potrafiła chętnie kłusować na tyle, ile jej budowa łopatki na to pozwalała. Teraz już wiem, że wydajny wykrok uzyskuje pies, który ma bardzo dobrze zbudowany przód. I tyle.
_________________
Renata Horzela
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email WP Kontakt
alexandra



Dołączył: 08 Sty 2008
Posty: 432
Skąd: Wrocław

PostWysłany: Sro Paź 08, 2008 10:12 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Zgadza sie podstawa napewno jest jak najbardziej poprawna budowa anatomiczna,bo nie ogranicza ona psa i jego mozliwosci.
Ale przygotowanie do wystawy i samo pokazanie sie psa jest tez bardzo wazne,niejednokrotnie sama widziałam jak gorsze anatomicznie zwierzeta wygrywqały szybszym ruchem i lepszym przygotowaniem,bo takie sa realja...najpierw doskonała "stójka" a co za nia idzie umiejetne ukrycie jednych cech i uwydatnienie innych..a potem niezakłucajaca obrazu "po stój" prezentacja i ...pies wpada w oko sedziemu..a resztę wiadomo..
Reasumując..sama poprawna budowa anatomiczna nie wystarczy...
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Odwiedź stronę autora Numer GG
Renata Horzela



Dołączył: 31 Sty 2008
Posty: 147
Skąd: Mikołów

PostWysłany: Sro Paź 08, 2008 10:25 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

To fakt, Olu. Niewątpliwie należy kondycyjnie psa przygotować. Ponieważ mięśnia pies nie nabierze biegając tylko w ogrodzie. Ale jeśli nie będzie poprawnie zbudowany, to nic się nie zdziała.
_________________
Renata Horzela
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email WP Kontakt
alexandra



Dołączył: 08 Sty 2008
Posty: 432
Skąd: Wrocław

PostWysłany: Sro Paź 08, 2008 10:34 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Zgadza sie ..ale sama poprawna budowa..nie da nam na pieknego wyciągnietego kłusu , nie da umiejetnosci płynnego przechodzenia z tepa do tępa,wytrzymania przy duzym pobudzeniu w odpowiednim ustawieniu na "stój",samoistnego ustawiania sie w odpowiedniej wyuczonej pozycji"stój"...może sa na świecie takie "perełki" ja ich nie znam ,znam za to bardzo wiele przykładów cięzkliej pracy włożonej w wielomiesieczne,a wręcz wieloletnie przygotowanie psów..którego efekty możemy potem podziwiac..gdy zdobywaja one np.VA1...my widzimy psa perfekcyjnie przygotowanego i pokazanego..ale on sie z tymi umiejętnosciami i nawykami prezentowanymi na ringu nie urodził..on został odpowiednio przygotowany!
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Odwiedź stronę autora Numer GG
Basia i V



Dołączył: 07 Sty 2008
Posty: 367
Skąd: Krakow

PostWysłany: Sro Paź 08, 2008 10:43 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Przypomina mi sie wypowiedz p. Czerniakowskiego - ze wystawianie psa na wystawie to swoista gra miedzy wystawca, a sedzia. Wystawca ma tak pokazac psa, aby pokazac jego dobre cechy, a w miare mozliwosci - ukryc wady. A zadaniem sedziego jest nie dac sie nabrac na te poczynania handlera. Smile
Nasz pies nie byl idealnie zbudowany i dzieki treningom przy rowerze bardzo poprawil klus. Co do przygotowania kondycyjnego - polecam wycieczki gorskie. Wink Bardzo dobrze wplywaja na wytrzymalosc psa.
_________________
Barbara Pawlik
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Numer GG
Wolf Jar
Gość





PostWysłany: Sro Paź 08, 2008 10:55 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Aleksandro powiem, że naprawdę dobrze zbudowany anatomicznie pies i z temperamentem zawsze się pokaże dobrze. Treningi z takim psem w ringu przynajmniej w moim przypadku to obycie psa z warunkami jakie panują na wystawie czyli pies ma nie węszyć, kręcić się, skakać itd. ( ma być obojętny do otoczenia, a skupiony na poszukiwaniu pana ). I to cała prawda. Pies bardzo dobrze zbudowany powinien sam się ustawić z tzw. linki, a sędzia to widzi - ustawianie namiętne z ręki to poprawianie przodu naciąganie tyłu itp. sędzia też to widzi. Jeżeli anatomia przodu naprawdę służy tylko do tzw podpierania się w stosunku do napędu tyłu pies może sobie zasuwać w ringu i z godzinę bez większego zmęczenia, napęd z przodu powoduje utratę 100% więcej siły niż gdy jest z tył - stąd to tzw "padanie na łeb" i słabnięcie.
Powrót do góry
Basia i V



Dołączył: 07 Sty 2008
Posty: 367
Skąd: Krakow

PostWysłany: Sro Paź 08, 2008 11:42 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Wolf Jar napisał:
naprawdę dobrze zbudowany anatomicznie pies i z temperamentem zawsze się pokaże dobrze. Treningi z takim psem w ringu przynajmniej w moim przypadku to obycie psa z warunkami jakie panują na wystawie czyli pies ma nie węszyć, kręcić się, skakać itd. ( ma być obojętny do otoczenia, a skupiony na poszukiwaniu pana ). I to cała prawda. Pies bardzo dobrze zbudowany powinien sam się ustawić z tzw. linki, a sędzia to widzi - ustawianie namiętne z ręki to poprawianie przodu naciąganie tyłu itp. sędzia też to widzi.

Czy sugerujesz, ze te troche gorzej niz idealnie zbudowane psy nie powinny trenowac? A w ogole - ze nie powinny byc wcale wystawiane, a w konsekwencji - uzywane do hodowli? Troche jezdzilam po wystawach, i idealnie anatomicznie zbudowanych psow widzialam malo- lacznie za swiatowka.
Za chwile powiemy - psa do testow psychicznych nie trzeba przygotowywac, bo dobry psychicznie pies sobie poradzi bez zbednych treningow, w co chyba zaden forumowicz nie uwierzy.
Zreszta pioes musi biegac, zeby miec kondycje. Nawet najlepiej zbudowany pies bedzie lepiej "wyciagal lapy" i biegl szybciej, nie jego brat blizniak pozbawiony treningu szybkosciowego.
_________________
Barbara Pawlik
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Numer GG
Renata Horzela



Dołączył: 31 Sty 2008
Posty: 147
Skąd: Mikołów

PostWysłany: Sro Paź 08, 2008 11:56 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Pani Basiu, proszę tak emocjonalnie nie podchodzić do sprawy. Dyskusja toczy się na temat tzw. klucza do sukcesów wystawowych naszych pupili. I myślę, że każda praca z psem przynosi efekty. Zwłaszcza ta pod kątem szkolenia.
_________________
Renata Horzela
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email WP Kontakt
Wolf Jar
Gość





PostWysłany: Sro Paź 08, 2008 12:24 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Do Basia i V - No cóż albo każdy przedstawia jak sam to robi i czym się kieruje albo znowu skończymy na "a nie masz racji bo to i sramto"
Ja uważam, że samo zajmowanie się psem ( spacery, szkolenia, zabawa i bieganie na luzie ) wystarczy dobrze zbudowanemu psu pod względem kondycji ( pies napędzający się tyłem ) na wystawę. O ile wiem na statystycznej wystawie pies przechodzi ok 500 m, a przebiega może z 50 m. Jak pies, który potrafi ciągle biegać ze 2 godziny ma paść na psyk po przebiegnięciu 50 m. Problem pojawia się gdy pies ciągnie przodem na naciągniętej smyczy ( duży wysiłek ) i tu wystarczy 7 kółek i klaps. Jeżeli ja będę miał szczeniaka, który nie jest bardzo dobrze zbudowany anatomicznie lub nie będzie lepszy od matki ( a mam dobre anatomicznie matki ) to go po prostu sprzedaje i nie mam problemów z usilnym treningiem na rowerze żeby coś tam wyciągać z psa - proste. Podam dwa przykłady:
1. Pan Reiner ( Tino Godalis ) zero roweru
2. Moja suka Hanka - od 18 miesiąca życia w kojcu ( tylko ), a ma5 lat, u mnie jest ok 2 miesiące 2 treningi w ringu ok 30 min i jakość na Klubówce wszystko było OK bez wyciągania kłusu na rowerze - po prostu anatomia jej to umożliwiała
Ach i sprostuje, że nie chodzi mi o to by inni słabszych psów nie wystawiali ja po prostu pisze jak ja postępuje.
Powrót do góry
Oman



Dołączył: 08 Sty 2008
Posty: 326
Skąd: Poręba Żegoty

PostWysłany: Sro Paź 08, 2008 12:35 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Nasze psy nie biegają same z siebie po wybiegu, ani w trakcie spacerów. Widocznie nie widzą w tym sensu Wink . Tak więc dla wypracowania ich kondycji stosujemy trening przy rowerze, a w cieplejszej części roku również pływanie. Oczywiście ćwiczą też na ringu. A trening rowerowy nawet dla tych perfekcyjnych anatomicznie psiaków chyba jest jednak wskazany jeśli mają zaliczyć próbę AD ?


Agnieszka (wredna żona Pawła Twisted Evil )
_________________
Agnieszka Moscoa Zeledon
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
Basia i V



Dołączył: 07 Sty 2008
Posty: 367
Skąd: Krakow

PostWysłany: Sro Paź 08, 2008 1:04 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Ja nie podchodze zbyt emocjonalnie do wystawiania psow (od 3 lat juz w ogole psa nie wystawiam), ale Wolf-jar zawsze potrafi "podgrzac" dyskusje Laughing I dobrze, przynajmniej forum zyje. Smile
I jak widze - zona Pawla mysli podobnie o przygotowaniu psa do wystaw.
Kiedy trenowalismy z naszym pieskiem przy rowerze (a nie jest wybitnym klusakiem) przyspieszylismy jego klus z 15 km/h do 21 km/h, wiec dosc znacznie. Przez analogie sadze, ze pies naturalnie klusujacy szybciej, tez moze dzieki treningom jeszcze przyspieszyc. A na wystawie pies szybszy na ogol jest przez sedziego przestawiany wyzej w stawce.
_________________
Barbara Pawlik
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Numer GG
Wolf Jar
Gość





PostWysłany: Sro Paź 08, 2008 1:18 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Oj super, że rower u Pani Basi i V przyspieszył kłus - ja niestety mam hodowlę i wychodzę z założenia, że wyciąganie kłusu poprzez rower nie wpłynie na polepszenie postępu jakości w mojej hodowli, ani lepszej budowy anatomicznej szczeniaków. Jeżeli miałbym słabą sukę to zaliczam słabej obsady wystawy do ocen do hodowli i zamykam sukę aby rodziła, natomiast jak będę chciał się bawić w wygrywanie to z takim zwierzakiem, który będzie miał kłus z natury, a nie po rowerze Laughing
Pani Oman piszę , że jej psy same ze sobą nie biegają - no cóż owczarek jest stadnym zwierzakiem i w naturze uwielbia się "gonić" z resztą - ale skoro mają od groma roweru to nie dziwię się im, że już nie maja ochoty na wspólną zabawę Laughing Laughing i tu nie ma złośliwości to tak żeby było raźniej na forum - Pani Oman da się lubić.
Powrót do góry
Oman



Dołączył: 08 Sty 2008
Posty: 326
Skąd: Poręba Żegoty

PostWysłany: Sro Paź 08, 2008 1:26 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

A czy Pani Oman napisała, że jej psy mają roweru od groma Wink ? One jakieś takie leniwe z natury chyba są czy jak, że gonienie się ich nie bawi (chociaż wolałabym żeby biegały zamiast robić to co robią, czyli-kopią dołki, wygrzebują korzonki głównie mleczy, polują na nornice i krety), bo na pewno nie na skutek nadmiaru treningu Very Happy .


Agnieszka (wredna żona Pawła Twisted Evil)
_________________
Agnieszka Moscoa Zeledon
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
Renata Horzela



Dołączył: 31 Sty 2008
Posty: 147
Skąd: Mikołów

PostWysłany: Sro Paź 08, 2008 1:34 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Ja, również zawsze przygotowywałam i przygotowuję swoje psy do wystaw za pomocą roweru. Uważam, że bieg przy rowerze wyrabia przede wszystkim kondycję. Nie przesadzam oczywiście z ilością km i częstotliwością. I co najważniejsze, tylko z psami prześwietlonymi już w kierunku dysplazji. W ringu ćwiczę okazjonalnie. Na spacerach moje psy zawsze chodzą na wyciągniętych linkach. Natomiast, jak już wcześniej pisałam, rezultaty mojej pracy nie zawsze były dostrzegalne na wystawach. Anatomia jest tu decydująca, no i oczywiście temperament psa.
_________________
Renata Horzela
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email WP Kontakt
Basia i V



Dołączył: 07 Sty 2008
Posty: 367
Skąd: Krakow

PostWysłany: Sro Paź 08, 2008 1:46 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Wolf Jar napisał:
Oj super, że rower u Pani Basi i V przyspieszył kłus - ja niestety mam hodowlę i wychodzę z założenia, że wyciąganie kłusu poprzez rower nie wpłynie na polepszenie postępu jakości w mojej hodowli, ani lepszej budowy anatomicznej szczeniaków.

To oczywiscie prawda- o jakosci szczeniat decyduje genetyka. Ale wytrenowanie suki-matki -wplynie za to na jej lokate na wystawie, bo jej nie przegoni wybiegana przy rowerze gorsza eksterierowo suka. W koncu jesli hoduje sie owczarki eksterierowe, to jednym z celow jest chyba wygrywanie wystaw? A jesli mozna cos zrobic, aby ta lokate poprawic ( i samemu troche ruchu na swiezym powietrzu zazyc Smile ) - to czemu ma to byc cos zlego? Bo wypowiedzi Wolf-jar tak ciut skrecaja w strone nie do konca uczciwej konkurencji. Confused
Choc ja treningow do takowej tj nieuczciwej konkrencji raczej bym nie zaliczyla.
W kazdym razie u naszego psa trening bardzo poprawil jego prezentacje w ringu.
_________________
Barbara Pawlik
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Numer GG
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum www.owczarek-niemiecki.ipnet.pl Strona Główna -> Szkolenie/Sport (PT,IPO) Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Idź do strony Poprzedni  1, 2, 3, 4  Następny
Strona 2 z 4

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group