Forum www.owczarek-niemiecki.ipnet.pl Strona Główna www.owczarek-niemiecki.ipnet.pl
Forum ON
 
 FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

Testy pasterskie dla psów I grupy FCI

 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum www.owczarek-niemiecki.ipnet.pl Strona Główna -> Hodowla
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Basia i V



Dołączył: 07 Sty 2008
Posty: 367
Skąd: Krakow

PostWysłany: Sob Lis 14, 2009 11:52 am    Temat postu: Testy pasterskie dla psów I grupy FCI Odpowiedz z cytatem

Okazuje się, że 26.06.2009 został przez nasz ZKwP przyjęty i zatwierdzony test pracy prób pasterskich FCI. Zaliczenie tych testów daje psom I gr. FCI z wyjątkiem border collie i kelpie prawo do startów w klasie użytkowej FCI. Ciekawa jestem - co na to ON-karze? Warto by było chyba jakoś się do tego ustosunkować. W tej chwili nie ma ON-ow przygotowanych do zaliczenia tych testów (a właściwie egzaminów), nie ma owiec, ani sędziów. Ale - skoro Niemcy mają swoje użytki-pastuszki - może i polskie ON-y popróbują?
Z regulaminem testów można zapoznać się pod adresem:
http://www.zkwp-szkolenie.pl/dyscypliny/pp/ppp_regulaminy/regulamin%20test%20pracy%20fci%20hwt%20ts.pdf
_________________
Barbara Pawlik
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Numer GG
Zaczarowana



Dołączył: 14 Lut 2008
Posty: 184
Skąd: Gdynia

PostWysłany: Sob Lis 14, 2009 9:53 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Skoro ZK daje egzamin to powinno też dawać możloiwosci do przygotowania sie do niego - mamy kursy zwiazkowe IPO itd. moze czas na HGH ?
_________________
Dorota Poklękowska
"Take this trouble for me: Make sure my shepherd dog remains a working dog, for I have struggled all my life long for that aim."
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Odwiedź stronę autora
Basia i V



Dołączył: 07 Sty 2008
Posty: 367
Skąd: Krakow

PostWysłany: Nie Lis 15, 2009 8:55 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Zaczarowana napisał:
Skoro ZK daje egzamin to powinno też dawać możloiwosci do przygotowania sie do niego - mamy kursy zwiazkowe IPO itd. moze czas na HGH ?

Eeech, chyba tylko młodość stać na TAK pozytywne myślenie. Większość oddziałów NIE organizuje kursów IPO, niektóre nie robią nawet PT. Dlatego myślę, że jeśli te testy mają naprawdę zaistnieć w Polsce - tylko prywatna działalność pasjonatów jest w stanie to ruszyć z miejsca.
Ale najważniejsze jest, że w ogóle będzie taka możliwość.
Opowiadała mi znajoma, że pojechała z mlodymi, ok rocznymi owczarkami na spotkanie z owcami (przygotowanie do testów, oczywiście) i była oczarowana tym, jak te psy same, z natury wykonują to, czego się od nich oczekuje. Oczywiście - nie wszystkie - były i takie, co przed owcami uciekły. Ale to właśnie był test, którego "uciekinierzy" nie zdali.
Wielu ludzi razi to, że pies do hodowlanki musi być rozdrażniany, aby ugryźć pozoranta. Z jednej strony - nie dociera do nich, że IPO można robić na łup, z drugiej - rzeczywiście mało mamy w Polsce fachowców, którzy potrafią dobrze w tym popędzie z psem pracować.
Chciałabym zobaczyć, jak z owcami radzą sobie ON-ki.
_________________
Barbara Pawlik
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Numer GG
Zaczarowana



Dołączył: 14 Lut 2008
Posty: 184
Skąd: Gdynia

PostWysłany: Pon Lis 16, 2009 6:25 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Basia i V napisał:
Zaczarowana napisał:
Skoro ZK daje egzamin to powinno też dawać możloiwosci do przygotowania sie do niego - mamy kursy zwiazkowe IPO itd. moze czas na HGH ?

Eeech, chyba tylko młodość stać na TAK pozytywne myślenie. Większość oddziałów NIE organizuje kursów IPO, niektóre nie robią nawet PT. Dlatego myślę, że jeśli te testy mają naprawdę zaistnieć w Polsce - tylko prywatna działalność pasjonatów jest w stanie to ruszyć z miejsca.
Ale najważniejsze jest, że w ogóle będzie taka możliwość.

Możliwe, że to młodość, ale pozytywne myslenie jest matką sukcesu ... ktoś mi kiedyś tak powiedział.
W każdym badż razie może źle się wyraziłam - nie chodzi mi o bezposrednie szkolenia oddziałowe, a np. przez szkołki ktore działaja w jakims stopniu z ramienia ZK. Mamy takich przeciez sporo.
W każdym badź razie dostepność do kursów prowadzonych przez ludzi z uprawnieniami ZK PT, czy IPO jest, a ile szkołek oferuje nam rzeczywiscie szkolenie pasterskie prowadzone przez osobe z uprawnieniami ZK ? ( zaznacze może, że wcale nie 'wielbie' uprawnień ZK jako rzecz najwazniejsza w trenerze psim wrecz przeciwnie czasami )
Jeśli daje sie egzamin/test to powinna być też możliwosc do nauki, aby moc go zdać, a jak narazie nawet egzaminatorów nie ma.
I nie chodzi o to, żeby teraz pojawiło sie wielu trenerów i wielu sedziów - chodzi o to, aby ktoś to robil z pasją i głową.
_________________
Dorota Poklękowska
"Take this trouble for me: Make sure my shepherd dog remains a working dog, for I have struggled all my life long for that aim."
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Odwiedź stronę autora
Basia i V



Dołączył: 07 Sty 2008
Posty: 367
Skąd: Krakow

PostWysłany: Pon Lis 16, 2009 9:52 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Okazuje się, że jeden sędzia krajowy już jest - to Tomasz Pecold o/Katowice.
A co do organizowania szkoleń - szkolenie pasterskie jest co najmniej tak wymagające, jak IPO. Musi być odpowiednia ilość owiec, duży teren, fachowiec, który wie, czego trzeba wymagać od psa. ZKwP nie potrafi zapewnić małych placów do prowadzenia szkoleń PT, a co dopiero dużych obszarów pastwisk. Brak przeszkolonych pasterzy.
Dlatego te testy są obecnie tylko teoretyczną alternatywą dla IPO i testów "niemieckich". Bo o polskich testach psychiki w ogóle nie chcę się wypowiadać.
Niemniej myślę, że jakiś odsetek hodowców, albo szkoleniowców zacznie się bawić w pasienie i z tej grupy w przyszłości wyłonią się szkoleniowcy-pasterze.
_________________
Barbara Pawlik
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Numer GG
Zaczarowana



Dołączył: 14 Lut 2008
Posty: 184
Skąd: Gdynia

PostWysłany: Wto Lis 17, 2009 8:37 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Ja sama interesuję się tym, ale tylko z daleka, przyglądam się i marze sobie jak fajnie byłoby trenować.
Mam nadzieje, że za pare lat się to zmieni i nastepnym psem bede mogła już spokojnie trenować HGH, w każdym badź razie dobrze, że jest taka mozliwość przynajmiej teoretyczna.
Coś się tylko obawiam, że skoro IPO hodowcom zwyczajnie trenowac się nie chce, a jest duzo łatwiejszy dostep do trenerów IPO to do pasienia nikt nie podejdzie powaznie.
_________________
Dorota Poklękowska
"Take this trouble for me: Make sure my shepherd dog remains a working dog, for I have struggled all my life long for that aim."
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Odwiedź stronę autora
Basia i V



Dołączył: 07 Sty 2008
Posty: 367
Skąd: Krakow

PostWysłany: Wto Lis 17, 2009 8:46 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Zaczarowana napisał:

Coś się tylko obawiam, że skoro IPO hodowcom zwyczajnie trenowac się nie chce, a jest duzo łatwiejszy dostep do trenerów IPO to do pasienia nikt nie podejdzie powaznie.

Ja też tak sądzę - chyba, że szkolenie pasterskie jest w rzeczywistości o wiele łatwiejsze, od przygotowania psów do IPO. Być może psy będą przygotowywane do tych testów w Czechach, Słowacji lub w Niemczech.
No i na pewno FORMALNIE i klub i klubo komisja powinny dopisać ten rodzaj wyszkolenia do uprawniających do polskiej licencji.
_________________
Barbara Pawlik
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Numer GG
askad



Dołączył: 07 Gru 2007
Posty: 1764
Skąd: Gliwice

PostWysłany: Sro Lis 18, 2009 8:49 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Basia i V napisał:

No i na pewno FORMALNIE i klub i klubo komisja powinny dopisać ten rodzaj wyszkolenia do uprawniających do polskiej licencji.


Formalnie może to w Polsce zrobić niestety tylko ZG ZKwP. Ani Klub ani Klubo-Komisja nie mają takich uprawnień - mogą tylko wnioskować.
_________________
Asia Domańska
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Odwiedź stronę autora
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum www.owczarek-niemiecki.ipnet.pl Strona Główna -> Hodowla Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group