Forum www.owczarek-niemiecki.ipnet.pl Strona Główna www.owczarek-niemiecki.ipnet.pl
Forum ON
 
 FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

Jak należy interpretować opis psa

 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum www.owczarek-niemiecki.ipnet.pl Strona Główna -> Wystawy (Polska)
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
setka



Dołączył: 12 Kwi 2009
Posty: 689
Skąd: Warszawa

PostWysłany: Pon Lut 27, 2012 11:47 am    Temat postu: Jak należy interpretować opis psa Odpowiedz z cytatem

Udostępniam artykuł przesłany przez Pana Sędziego Marka Czerniakowskiego
Miłej lektury




Jak należy interpretować standardowy opis psa.


Na jednym z portali owczarkarskich toczy się dyskusja na temat opisu psa przez sędziego na wystawie. Jako osoba przywołana do tablicy zdecydowałem się wyrazić zdanie na ten temat. Najpierw jednak kilka słów wstępu.
W ostatnich latach daje się zauważyć tendencję, że na wystawie krajowej lub międzynarodowej zapisanych jest 30 – 40 owczarków. To jest niezły wynik. Wiedząc o tym oddziały do sędziowania zapraszają z reguły jednego sędziego, zakładając, że czas oceny jednego psa powinien zamknąć się w czasie 3 minut. Jeżeli na tej wystawie zapisano ok. 40 owczarków, a konkurencje finałowe rozpoczynają się już od godz. 14.00, to sędzia ma względny komfort i może bardziej wnikliwie ocenić każdego psa i tym samym dać mu bardziej obszerny opis.
Zdarzają się również sytuacje takie jak ostatnio w Rzeszowie, gdzie miałem do przesędziowania stawkę ponad 80 owczarków. Wtedy trzeba się naprawdę spieszyć, rezygnować ze słownych opisów dla publiczności, dawać bardziej skrócone, lakoniczne opisy.
Gdyby stosowano u nas np. system z owczarkarskich wystaw w Niemczech, gdzie sędzia nie dyktuje opisu sekretarce, a tylko na koniec dla publiczności głośno opisuje bardziej szczegółowo czołówkę, a mniej szczegółowo resztę stawki – nasze wystawy byłyby niewątpliwie ciekawsze i bardziej atrakcyjne dla obserwatorów.
Poniżej zamieszczam przykładowy opis psa:

- więcej niż średni, średniosilny, o prawidłowych proporcjach, bardzo dobry typ i wyraz, dobra głowa z wysoką maską, wysoki kłąb, mocny prosty grzbiet, dobrze ułożony zad powinien być dłuższy, prosty, prawidłowy front, prawidłowe proporcje klatki piersiowej, dobrej długości ramię powinno skośniej leżeć, dobre kątowanie kończyn przednich, bardzo dobre tylnych, nieco luźne stawy skokowe. Kończyny stawia równolegle lecz tyłem nieco wąsko. Silna, przestrzenna, dynamiczna akcja. Dobrze przygotowany i zaprezentowany.

To jest mój jeden z wielu opis na stój psa z oceną doskonałą.
Teraz rozbieramy na czynniki pierwsze wszystkie elementy tego opisu:

1. Wzrost owczarka niemieckiego zgodnie z wzorcem mieści się w widełkach 60 cm – 65 cm dla samca i 55 cm – 60 cm dla suki.
Średni mieści się w granicach 62,5 cm – 63 cm dla samca i 57,5 – 58,0 cm dla suki.
Więcej niż średni – to 63,5 – 64,0 cm dla psa i 58,5 – 59,0 cm dla suki
Duży – to 64,5 – 65,0 cm dla psa i 59,5 – 60,0 cm dla suki
Na górnej granicy wzrostu – tego określenia używam, jeżeli moim zdaniem (a akurat nie mam możliwości zmierzenia) zwierzę niewiele przekracza wzrost dopuszczalny wzorcem. Bardzo rzadko zdarzają się psy poniżej średniego wzrostu. Można tu użyć określenia – prawie średni, mały. Ta klasyfikacja wzrostu dotyczy oczywiście psów już ukształtowanych, tj. od klasy młodzieży wzwyż. W klasach młodszych stosuję podobną klasyfikację wzrostową trochę na wyrost, przypuszczając jaki wzrost zwierzę osiągnie w przyszłości.

2. Idealny owczarek powinien być: umięśniony, mieć prawidłową (lecz bez przesady) grubość i siłę kości kończyn (fundament : mocny, słaby, delikatny). Określenie średniosilny – to określenie formatu bliskiego ideału. Dorosły samiec o wadze 35 – 40 kg to pies: szybki, zwrotny, wytrzymały, a taki powinien być owczarek. Psy z tzw. sektora sportowego nie przekraczają 40 kg, a jakie są sprawne! Pamiętajmy, że każdy centymetr wzrostu to wzrost wagi i tak np. pies o wzroście 67 cm może ważyć 45 kg a taka waga ogranicza: szybkość, skoczność, zwrotność i wytrzymałość. Określenie silny charakteryzuje psa – sukę o mocnym umięśnieniu, grubej kości. Stosuje się również określenia: suchy, zwarty, związany, pełen substancji – te określenia dotyczą umięśnienia psa, silnego, stabilnego grzbietu, prawidłowych wymiarów tułowia. Określenie silny nie jest równoznaczne z masą psa. Pies może być określany jako średniosilny, ale mieć nadmiar zbędnej masy (otyły). Szczególnie widać to w ruchu, kiedy przelewa się grzbiet, opada kłąb, widać słabą kondycję, przez co ruch jest ograniczony.
Reasumując: optymalne dla owczarka psa czy suki to określenia: więcej niż średni, bądź duży, średniosilny.

3. Owczarek niemiecki zgodnie z wzorcem jest wpisany w kontur leżącego prostokąta, z racji tego jest psem nieco wydłużonym. Określenie prawidłowe proporcje wysokości do długości określają proporcje zgodnie z wzorcem. Można też napisać: wydłużony, wyraźnie wydłużony, zdarzają się też rzadko psy nadmiernie krótkie. O ile nadmierna długość nie przeszkadza suce, to u psa nie jest to cecha poszukiwana. Owczarek określany jako krótki, zdecydowanie gorzej prezentuje się w szybkim ruchu. Brak tu rytmiki i płynności, kończyny szczególnie tylne nie mają takiej przestrzeni jak u psów wydłużonych.

4. Typ i wyraz. Sędziowie niemieccy mają bardzo dużo określeń związanych z wyrazem. U nas określa się to bardzo lakonicznie. Określenie typ – to w skrócie – zwierzę zgodne z opisem anatomicznym zamieszczonym we wzorcu. Typowa dla rasy: wielkość, waga, kolor umaszczenia, psychika.
Bardzo dobry wyraz – to określenie niezmiernie pojemne. Wyraz to postawa, czujna i wyczekująca. Pies musi sprawiać wrażenie, że jest zawsze gotowy na wypełnienie rozkazu. Musi mieć podniesioną głowę, otwarty pysk, rozglądać się, być pewnym siebie. O wyrazie najwięcej mówi głowa owczarka. Musi być proporcjonalna do reszty tułowia. Co prawda „owczarek nie chodzi na głowie”, ale zbyt duża, ciężka lub zbyt mała, lekka głowa zarówno u psa i suki nie sprawiają korzystnego wrażenia. Rozłożenie znaczeń na głowie, dużo czerni, wysoka ciemna maska wraz z ciemną kufą, bardzo pozytywnie wpływa na wyraz. Uszy powinny być postawione i pies powinien nimi pracować. Oko powinno być możliwie ciemne i wyrażać odczucia psychiczne psa. Powinien patrzeć prosto, czujnie. Doświadczony sędzia od razu spoglądając psu w oczy potrafi ocenić jego psychikę. Pies nie uciekający wzrokiem, nie szukający miejsca na ucieczkę, patrzący ufnie i wesoło – to pies o bardzo dobrym wyrazie. Pies o wyprostowanej sylwetce, postawionych uszach i pewnym wzroku – to owczarek zgodny ze wzorcem. W określeniu wyraz mieści się jeszcze kształt głowy. Na pierwszy rzut oka powinno się rozróżnić płeć oglądanego owczarka. Zdarzają się w opisach określenia np. zakłócony wyraz płci. W większości dotyczy to suk. Suka powinna być :kobieca”, bardziej delikatna od psa. Potoczne określenie – tylko wielka, mocna (trochę samcza) suka urodzi „samca” powinno się włożyć między bajki. Doświadczenie pokazuje, że mamy w Polsce bardzo dużo wielkich, mocnych suk, a czy urodziły dużo poszukiwanych samców? Odpowiedzcie sobie koledzy sami.

5. Kłąb – czyli teoretycznie najwyższy punkt na grzbiecie. Są określenia: wysoki, zaznaczony, normalny, płaski, zaniżony. Ja zawsze sprawdzam przy opisie „na stój” położenie kłębu w luźnym, swobodnym marszu na luźnej smyczy. Pies pokazywany na wyprężonej smyczy przeważnie – jak nadmiernie nie ciągnie – ma wysoki, bądź zaznaczony kłąb. Najlepsze określenie to „wysoki kłąb na stój i w ruchu”.

6. Grzbiet to bardzo ważny element budowy anatomicznej. Powinien być prosty od kłębu do zadu. Obecnie grzbiet wysklepiony w partii lędźwiowej (okropne określenie – karpiowaty) jest niepożądany. Powinien być prosty – bez żadnych wgłębień na kręgu przeponowym. Prosty, muskularny, o linii lekko opadającej, a nie równoległej do podłoża. Spotyka się określenia luźny grzbiet to przy psach z nadmiarem masy a do tego nie wytrenowanych. Jeszcze gdzieniegdzie występuje określenie grzbiet łękowaty .Prosty, mocny grzbiet wraz z zadem tworzy tzw. „górną linię”, która może być : harmonijna, zakłócona, nieprawidłowa.

7. Zad. I tu ilu sędziów i obserwatorów – tyle zdań.
Zad powinien mieć przede wszystkim – dobre, prawidłowe ułożenie, tj. pod kątem ok. 22 stopni. To ułożenie zadu a nie długość gwarantuje prawidłowy ruch. Zad może być: długi, o prawidłowej długości, normalny, nieco krótki, mógłby być dłuższy, krótki, zbyt krótki. Noszenie ogona „do góry” – szczególnie przez młode, pełne temperamentu, zadziorne samce – nieco zakłóca prawidłowy ogląd zadu. Poza tym zad może być: prosty, nachylony, zbyt nachylony, skośny, nadmiernie skośny. Z tych określeń położenia i długości zadu możemy ułożyć kilka kombinacji. Ideałem jest określenie: długi, prawidłowo ułożony zad.

8. Front – czyli ustawienie kończyn przednich oglądane z przodu. Występują tu określenia frontu: prosty, prawidłowy, wąski, nieco wąski, jeszcze dobry. Łączą się z frontem określenia: francuska postawa, zbieżny, rozbieżny, luźne łokcie, łokcie zbyt przylegające lub zbyt odstające, długie palce, luźne nadgarstki, nadgarstki (śródręcze) zbyt prosto ustawione, łapa zbyt płaska.

9. Z frontem powiązane są także proporcje klatki piersiowej. Klatka piersiowa to „powietrze” , to wydolność psa. Powinna być dostatecznie szeroka – patrząc od przodu, dostatecznie długa – patrząc z boku, odpowiednio głęboka, czyli powinna sięgać najwyżej do łokci. Krótka, zbyt głęboka klatka piersiowa, nie dość, że sprawia niekorzystne wrażenie, to jeszcze utrudnia prawidłowy ruch kończyn przednich.

10. Dobrej długości ramię powinno skośniej leżeć – to tylko jedna z możliwych kombinacji ramienia i łopatki. Najlepsza kombinacja to długie, prawidłowo ułożone ramię, tym samym możemy powiedzieć, że kątowanie ramienia z prawidłowo ustawioną łopatką jest bardzo dobre. To się zdarza, ale u naszych psów najczęściej występuje kombinacja: ramię powinno być dłuższe i lepiej (pod lepszym kątem) ustawione. Często występuje określenie „strome ramię”. To oznacza, że ramię ustawione jest pod zbyt ostrym kątem. Długie, zbyt stromo ustawione ramię powoduje, że ustawiony „na stój” pies prezentuje imponująco wysoki kłąb. A to, że wypada on na szyi, to już inna sprawa.

11. Kątowanie kończyn tylnych – obecnie występuje tendencja, aby nie było zbyt głębokie, aby kość podudzia nie była zbyt długa, gdyż może to powodować słabą stabilność stawów skokowych. Dąży się ponownie do tego, aby długość kości udowej i podudzia były zbliżone. Na naszych wystawach najczęściej występuje kombinacja: dobre kątowanie kończyn przednich i bardzo dobre kątowanie kończyn tylnych. Nie jest to określenie od razu dyskwalifikujące, gdyż nawet psy i suki z grona VA maja taki opis.

12. Jeżeli oglądamy owczarka w wolnym ruchu z tyłu, możemy określić jego ustawienie kończyn. Mogą wystąpić takie kombinacje: równoległe, szerokie, prawidłowe, wąskie, zbyt wąskie ustawienie kończyn. Mocne, luźne, jeszcze luźne (u zwierząt młodych) stawy skokowe. Zbieżne bądź rozbieżne ustawienie kończyn. Krowia postawa tylnych kończyn. U nas najczęściej występuje kombinacja: równoległe ale nieco wąskie ustawienie tylnych kończyn. Można też stosować określenie: szerokie, dobrze umięśnione udo.

13. Akcja, czyli ruch. Owczarek powinien biec: rytmicznie, płynnie, ruchem niewymuszonym, jak najmniejszym wysiłkiem pokrywać jak największą przestrzeń. To najlepiej widać w klasie użytkowej podczas biegu przy nodze. Tu najlepiej widać wszystkie wady ruchu. W innych klasach nauczony ciągnięcia, pędzący do przodu, pobudzany przez przewodnika i nawoływany w różny sposób przez np. właściciela pies/suka jest w stanie wywołać u obserwatorów korzystne wrażenie, ale nie jest w stanie oszukać doświadczonego sędziego. Ideałem jest ruch psa z uniesioną głową, prostym mocnym grzbietem, biegnącego rytmicznie tzn. ilość kroków kończyn przednich i tylnych jest taka sama przy pokonywaniu określonej odległości (na przykład na długiej prostej). Ruch powinien być płynny, przestrzenny, niewymuszony, kończyny przednie powinny upadać (dotykać podłoża) jak najdalej, kończyny tylne powinny sięgać jak najdalej pod brzuch i być wyrzucane jak najdalej do tyłu. Bieg owczarka na wystawie powinien sprawiać wrażenie, że jest przez psa wykonywany chętnie, bez przymusu. Para (pies + przewodnik) szybko biegnąc po ringu z obłędem w oczach nie sprawia - szczególnie na obserwatorach – zbyt korzystnego wrażenia.

14. Pies powinien być do wystawy przygotowany: kondycyjnie, psychicznie, kosmetycznie. Przewodnik powinien mieć na tyle wiedzy i rutyny wystawowej, aby umieć zatuszować wady, uwypuklić zalety czyli umiejętnie zmylić sędziego. Powinien mieć w sobie tyle luzu, aby się nadmiernie nie spinać i nie przekazywać swojego zdenerwowania wystawianemu psu.
I takich wystawców lubię i cenię.





Marek Czerniakowski
_________________
Agata Niemyska
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
Qualle



Dołączył: 17 Lis 2009
Posty: 95
Skąd: Rzeczenica

PostWysłany: Pon Lut 27, 2012 1:33 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Bardzo przydatny artykuł. Szczególnie dla osób zaczynających swoją przygodę z wystawami.
Bardzo dziękuje za jago napisanie. Smile
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Odwiedź stronę autora
brawos



Dołączył: 08 Sty 2008
Posty: 893
Skąd: Grodzisk Mazowiecki

PostWysłany: Pon Lut 27, 2012 1:47 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Tak, owszem, swietny artykul Very Happy . Bardzo podoba mi sie punkt 14 Wink.
_________________
www.brawosbis.pl Wink
"... Bo pies to nie tylko pies, jak wiesz.
Pies to jest wszystko to, co chcesz..."
Ludwik Jerzy Kern
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Odwiedź stronę autora
northaus



Dołączył: 07 Sty 2008
Posty: 73
Skąd: Koszalin

PostWysłany: Pon Lut 27, 2012 7:52 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

och jak my wszyscy mamy dobrze , dziękujemy Panie Marku!
_________________
www.northaus.cba.pl
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Odwiedź stronę autora Numer GG
Wiktor Kowalski



Dołączył: 13 Mar 2008
Posty: 1737
Skąd: Buszkowice

PostWysłany: Wto Lut 28, 2012 10:37 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Rzeczywiście znakomite przypomnienie zasad opisów sędziowskich. Powinni to przeczytać i to wiele razy i wystawcy, właściciele, hodowcy ale również sędziowie , szczególnie rozszerzeni, bo ci ostatni, niestety, często dają na piśmie świadectwa nieznajomości specyfiki ON i swojego niskiego, fachowego przygotowania. Ja również dziękuję Ci Marku za ten artykuł.
_________________
Wiktor
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Odwiedź stronę autora
Renata&Piter



Dołączył: 04 Lut 2010
Posty: 39
Skąd: Łódź

PostWysłany: Wto Lut 28, 2012 5:14 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Kopalnia wiedzy Panie Marku ! Wielkie dzięki !
_________________
Piotr i Renata Niedzielscy
Hodowla "z PioRenu" Łódź
www.zpiorenu.pl
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
Joanna Kost



Dołączył: 09 Sty 2008
Posty: 395
Skąd: Warszawa

PostWysłany: Wto Lut 28, 2012 5:38 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Nareszcie, bo niby wszyscy wszystko wiedzą, ale jak przyjdzie co do czego, to okazuje się, że niebardzo; w każdym razie bardzo dziękujemy za wyczerpujące wyjaśnienie. Pewno niejeden będzie tu skrycie zaglądał, bo do niewiedzy przecież nikt się głośno nie przyzna...
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Odwiedź stronę autora
Kenzo



Dołączył: 19 Cze 2008
Posty: 152
Skąd: Warszawa

PostWysłany: Wto Lut 28, 2012 8:22 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Pierwszy sedzia który miał odwagę opowiedzieć tak szczegółowo czym się kieruje przy ocenie psów na ringu
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
Ontopus



Dołączył: 03 Lut 2008
Posty: 224
Skąd: Plechów, Ziemia Kazimierska

PostWysłany: Sro Lut 29, 2012 8:55 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Bo to Panie Waldku, co publicznie powtarzam od wielu lat najlepszy sędzia ON w Polsce.
I tym bardziej irytuje mnie to że od pewnego czasu oddziały szczególnie na wystawy międzynarodowe zapraszają sędziów tak krajowych jak i zagranicznych sędziujących na żenującym poziomie (vide Kielce 2010), o jakości opisów nie wspomnę.
A przecież oprócz Pana Marka jeszcze paru znających się na owczarku sędziów mamy.
_________________
www.ontopus.com
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Odwiedź stronę autora Numer GG
Kenzo



Dołączył: 19 Cze 2008
Posty: 152
Skąd: Warszawa

PostWysłany: Sro Lut 29, 2012 11:23 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Metoda jaką zapraszani są sedziowie na wystawy działa bardzo często na zasadzie spółdzielni ,Ty mnie to ja Ciebie i nie ma to nic wspólnego z umiejętnościami, wiedzą i fachowością jakie ma dany sedzia do oceny ON Chciałbym jeszcze dodać do tego co napisałem w poprzedniej wypowiedzi że aby tak dokładnie opisać swój sposób sędziowania i tym czym się kieruje na ringu oceniający psy sędzia Czeniakowski trzeba mieć dużą wiedzę i ogromne doświadczenie
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
Draniu



Dołączył: 11 Lis 2009
Posty: 91
Skąd: Łódź

PostWysłany: Sro Lut 29, 2012 12:56 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Ojtam , ojtam
_________________
Maciej Dranicki
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Numer GG
Rafał Ch.



Dołączył: 01 Lip 2008
Posty: 291
Skąd: Tarnobrzeg

PostWysłany: Sro Lut 29, 2012 2:15 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Faktycznie tekst bardzo pouczający i rozpisany bardzo przejrzyście,ale to nic innego jak wzorzec ON który powinien znać każdy kto owczarkiem się interesuje. Co do sędziów,to i ja uważam że Pan Czerniakowski to najlepszy sędzia w Polsce,ale nie zapominajmy o pozostałych też naprawdę doświadczonych i mających dobre oko. Tylko zastanawiające jest dla mnie dlaczego oni tak mało sędziują na wystawach. Częściej zapraszani są niemcy niż nasi sędziowie. Dla mnie to trochę dziwne i nie zrozumiałe.
_________________
Rafał Cholewa
www.szlachetnakrew.com.pl
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Odwiedź stronę autora
Nickname23



Dołączył: 21 Gru 2011
Posty: 409
Skąd: Załęcze Małe

PostWysłany: Sob Mar 03, 2012 10:39 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Jak to dobrze, że ktoś myśli o poczatkujących


Jako osoba mało doświadczona pewnie jeszcze wiele razy będę wracać do tego tekstu.
_________________
Karolina Ciosek
www.darkaro.pl

"Jeśli w niebie nie ma psów, to chcę pójść tam,
gdzie po śmierci idą one" - anonim
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Odwiedź stronę autora
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum www.owczarek-niemiecki.ipnet.pl Strona Główna -> Wystawy (Polska) Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group